Burza śnieżna w Warszawie. Pioruny i ogromna śnieżyca. Potężna wichura

2022-01-17 9:36
śnieg, śnieżyca
Autor: East News

Poniedziałek (17 stycznia) będzie niespokojny w stolicy i nie tylko. W całej Polsce obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość nawet ponad 100 km/h. Do Warszawy nadciąga niebezpieczna burza. Silnym porywom wiatrów mają towarzyszyć też opady. Zacznie się już za moment! Lepiej pozamykajcie okna i nie wychodźcie z domów!

Meteorolodzy nie mają złudzeń. Poniedziałek (17 stycznia) nie będzie spokojny. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnymi wiatrami w całej Polsce. W Warszawie obowiązuje alert drugiego stopnia, który oznacza, że robi się bardzo niebezpiecznie.

"Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, zachodni i północno-zachodni. Najsilniejsze porywy wystąpią nad ranem i w pierwszej części dnia" - ostrzega IMGW.

Na tym jednak nie koniec. Aktywny front chłodny z wbudowaną linią szkwału i burzami przesuwa się w kierunku południowym. Zdaniem meteorologów do Warszawy dotrze około godz. 10:30.

Przed niebezpiecznymi zjawiskami w Warszawie ostrzegają również Polscy Łowcy Burz.

"Z północy na południe będzie przemieszczał aktywny chłodny front atmosferyczny, na którym prawdopodobnie dojdzie do rozwoju silnej liniowej formacji konwekcyjnej, która obok wyładowań atmosferycznych w wielu miejscach może sprowadzić bardzo silne porywy wiatru powodujące lokalne dość poważne szkody. (…) Podczas przechodzenia układu porywy wiatru punktowo mogą znacząco przekraczać 100 km/h, a w ich towarzystwie będą występowały silne opady deszczu, krupy śnieżnej, drobnego gradu, a we wschodniej połowie kraju również śniegu" - ostrzegają.

Dodają również, że linia szkwału jest dość aktywna elektrycznie. Będzie więc bardzo niebezpiecznie i zacznie się lada moment. Pozamykajcie okna i zachowajcie szczególną ostrożność. Jeśli nie musicie, nie wychodźcie z domów. Jeśli konieczna jest podróż autem, uważajcie na drodze i bądźcie czujni. Silne uderzenia wiatru zwiększają ryzyko wypadków. W połączeniu z sypiącym śniegiem tworzą przerażająco trudne warunki dla kierowców.

Sonda
Czy obawiasz się silnego wiatru?
Potężna burza śnieżna dotarła do stolicy. Żywioł sieje spustoszenie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE