Trzaskowski zwołał sztab kryzysowy do spraw upałów. Tak walczy z żarem lejącym się z nieba

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS, Artur Hojny/SUPER EXPRESS Trzaskowski zwołał sztab kryzysowy do spraw upałów. Tak walczy z żarem lejącym się z nieba

Prezydent zwołał sztab kryzysowy ds. upałów. Tak Rafał Trzaskowski walczy z żarem lejącym się z nieba

2022-06-27 22:56

Władze stolicy chcą walczyć z falą upałów. W poniedziałek, 27 czerwca, zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego Warszawy, który monitoruje m.in. dostawy wody i energii. Urzędnicy chcą pomóc mieszkańcom znaleźć ochłodę w te upalne dni. W mieście pojawią się kurtyny wodne i bramki do zraszania. - Sprawdziliśmy gotowość wszystkich służb – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

Fala ekstremalnych upałów może dotrzeć do Warszawy – prognozują meteorolodzy. Upały już teraz są trudne do zniesienia przez mieszkańców miasta. W poniedziałek, 27 czerwca, zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego Warszawy, żeby omówić sytuację związaną z wysokimi temperaturami.

Gotowość służb

- Sprawdzaliśmy gotowość wszystkich służb Warszawy, żeby poradzić sobie w tak trudnej sytuacji i być gotowym na konsekwencje upałów. Prosimy - uważajcie na siebie! – mówił prezydent Rafał Trzaskowski.

Kontrola nad wodą

Władze Warszawy i warszawskie służby stale monitorują sytuację. Pobór energii oczywiście się zwiększa, ale w tej chwili nie ma żadnego zagrożenia, że może jej zabraknąć – zapewniają urzędnicy. Wodę Warszawa czerpie z dwóch źródeł – Wisły i Zalewu Zegrzyńskiego, na razie nie ma żadnych zakłóceń w dostawach. MPWiK rozstawia na terenie całego miasta kurtyny wodne i bramki do zraszania. Policja i straż miejska będą w tych dniach szczególnie zwracać uwagę na sytuację zwłaszcza nad wodą, na plażach i na bulwarach wiślanych.

Kurtyny wodne w mieście

- Kontrolujemy sytuację w warszawskiej służbie zdrowia i podczas zajęć edukacyjnych „Lata w mieście”. Nie było dotąd żadnych zagrażających sytuacji związanych z upałem, ale trzeba zachować czujność – twierdzą urzędnicy.

Temperatura, która przekracza 30 stopni Celsjusza może mieć wpływ na samopoczucie oraz zdrowie mieszkańców, dlatego w centrum miasta pojawią się kurtyny wodne, które pozwalają znaleźć ochłodę i nawilżają powietrze w okolicy rozpryskując mgiełkę wodną na wysokości ok. 1-2 metrów.

Upał w stolicy. Tu możesz się ochłodzić
Sonda
Lubisz kiedy jest upał?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE