Makabryczny początek wakacji pod Warszawą. Z wody wyłowiono kolejne ciało

i

Autor: KPP w Pruszkowie Makabryczny początek wakacji pod Warszawą. Z wody wyłowiono kolejne ciało

Makabryczny początek wakacji pod Warszawą. Z wody wyłowiono kolejne ciało

2022-06-28 11:24

Czarna seria nad wodą trwa. W poniedziałek (27 czerwca) pod Pruszkowem utonęła kolejna już tego lata osoba. Ze zbiornika wodnego tzw. żwirowni w Sokołowie wyłowiono ciało 27-letniego mieszkańca Warszawy. Mężczyzna kąpał się w miejscu oznaczonym czarnym punktem. Policja apeluje o rozsądek i rozwagę nad wodą.

Kolejne utonięcie pod Pruszkowem. Nie żyje 27-latek

W poniedziałkowy wieczór około godz. 17 młody mężczyzna wszedł do wody na tzw. żwirowni w Sokołowie (pow. pruszkowski) i już z niej nie wyszedł. Jak udało nam się ustalić, 27-latka z Ukrainy, mieszkańca Warszawy, najpierw zaczęli szukać znajomi, z którymi był na żwirowni. Gdy poszukiwania nie przynosiły skutku, po godz. 20 wezwali na pomoc służby ratunkowe.

Zobacz też: Wieliszew. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka. Jego ciało wyłowiono z Narwi

Strażacy, którzy przyjechali na miejsce, wyłowili ciało 27-letniego Ukraińca. Pruszkowska policja podkreśla, że mężczyzna utonął w miejscu oznaczony czarnym punktem wodnym „który ma uzmysławiać, że kąpiel w niestrzeżonym miejscu może się okazać tragiczna w skutkach”.

Makabryczny początek wakacji w powiecie pruszkowskim

Utoniecie 27-latka to trzecie tego typu zdarzenie w powiecie pruszkowskim od początku wakacji. W sobotę, 25 czerwca, utonęły dwie osoby. - W godzinach popołudniowych na terenie Gminy Michałowice w zbiorniku wodnym utonął 38-letni mężczyzna. Kilka godzin później w Parku Mazowsze w Pruszkowie wyłowiono ciało 47-latka - poinformowała kom. Karolina Kańka z pruszkowskiej policji.

Sytuacja jest niezwykle poważna w całej Polsce. Tylko od 1 do 27 czerwca w Polsce odnotowano już 68 utonięć. A to dopiero początek wakacji...

Plaga utonięć – jak uniknąć tragedii nad wodą?

Jak tłumaczy policja, przyczyn większości utonięć należy szukać w „nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, często połączonej z alkoholem, słabym rozeznaniu zbiornika, braku umiejętności i nieodpowiednim przygotowaniu się do pływania, niestosowaniu indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad małoletnimi”.

Istnieją jednak złote zasady wypoczynku nad wodą, dzięki którym można uniknąć tragedii.

 • Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik
 • Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz, a także stosuj się do uwag i zaleceń ratownika
 • Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni)
 • Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr
 • Nie skacz rozgrzany do wody (przed wejściem do wody zmocz nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi, aby uniknąć wstrząsu termicznego)
 • Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy
 • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych
 • Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło
 • Nigdy nie wchodź do wody i nie pływaj po spożyciu alkoholu
 • Nie pływaj na czczo, ponieważ wzmożona przemiana materii osłabia organizm
 • Nie pływaj bezpośrednio po posiłku, ponieważ zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje
 • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich
 • Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku
 • W przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna, natychmiast wyjdź z wody
Nowe czarne punkty wodne na Mazowszu! Groza na kąpieliskach
Sonda
Umiesz pływać?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE