Totalny upał w Warszawie. Meteorolodzy biją na alarm. Niebezpieczeństwo wisi w powietrzu

i

Autor: Pixabay Totalny upał w Warszawie. Meteorolodzy biją na alarm. Niebezpieczeństwo wisi w powietrzu

Totalny upał w Warszawie. Meteorolodzy biją na alarm. Niebezpieczeństwo wisi w powietrzu

2022-06-28 14:00

Tak gorąco jeszcze nie było tego lata! W Warszawie żar leje się z nieba. Nawet w cieniu na próżno szukać ochłody w upalne dni. Temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza. Jedna nie tylko niebezpiecznie wysokie temperatury są groźne. Meteorolodzy IMGW ostrzegają przed bezlitosną pogodą. Do Warszawy nadciągają gwałtowne burze.

Upał w Warszawie – IMGW bije na alarm

Wysokie temperatury, które w ostatnich dniach można odnotować w Warszawie, dają się we znaki mieszkańcom stolicy. IMGW bije na alarm. Instytut wydał ostrzeżenia drugiego stopnia.

"Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy 25/26.06 od 13°C do 17°C, a w kolejne od 16°C do 19°C" - ostrzega IMGW.

Zdaniem meteorologów takie temperatury utrzymają się do końca tygodnia.

Nie przegap: Wypadek autobusu w Ząbkach. Nowe ustalenia. Wiemy, kim jest kierowca

Gdy żar leje się z nieba każdy radzi sobie jak może, wykorzystując wszystkie dostępne sposoby na przetrwanie upałów. Również władze Warszawy robią, co mogą, by ułatwić ten trudny czas. W poniedziałek, 27 czerwca, zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego Warszawy, który monitoruje m.in. dostawy wody i energii.

W ośmiu miejscach na terenie stolicy stanęły kurtyny wodne, których orzeźwiająca mgiełka pozwala na odrobinę ochłodzenia. Gdzie można je znaleźć? Pełna lista lokalizacji TUTAJ.

"Sukcesywnie, w uzgodnieniu z urzędami stołecznych dzielnic, MPWiK zainstaluje na całe lato bramki wodne rozpylające mgiełkę wodną. Będą one uruchamiane i wyłączane przez pracowników urzędów" - zapowiada ratusz.

Z kolei MPWiK przypomina, o odpowiednim nawadnianiu organizmu. "Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego organizmu. Każdego dnia organizm człowieka traci średnio 2 – 3 litry wody. Dlatego dla zdrowia i dobrego samopoczucia powinno się stale utrzymywać jej odpowiedni poziom. W czasie upałów zaleca się picie nawet 4 litrów wody dziennie" - tłumaczy MPWiK.

Pomarańczowe alerty IMGW przed burzami

Jednak w najbliższym czasie nie tylko upały będą stanowiły zagrożenie dla mieszkańców Warszawy. Wraz z wysokimi temperaturami do Warszawy nadciągają gwałtowne zjawiska atmosferyczne. IMGW wydał pomarańczowy alert (II stopnia) przed burzami z gradem.

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad" - ostrzega IMGW.

Gdy na niebie pojawią się burzowe chmury lepiej zawczasu pochować wszystko z balkonów i tarasów. Podczas burzy, kto ma taką możliwość, powinien zostać w domu. Może być bardzo niebezpiecznie.

Upał w stolicy. Tu możesz się ochłodzić
Sonda
Lubisz kiedy jest upał?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE