Przełomowa decyzja władz UW. Uniwersytet Warszawski będzie kształcił lekarzy

i

Autor: Katarzyna Centkowska/East News; Shutterstock Przełomowa decyzja władz UW. Uniwersytet Warszawski będzie kształcił lekarzy

Przełomowa decyzja władz UW. Uniwersytet Warszawski będzie kształcił lekarzy

2022-06-30 12:44

"Powołałem właśnie Wydział Medyczny" - poinformował w środę (29 czerwca) rektor Uniwersytetu Warszawskiego Alojzy Z. Nowak. To przełomowa decyzja władz stołecznej uczelni. Po ponad 70. latach przerwy, Uniwersytet Warszawski znów będzie kształcił lekarzy. "W pierwszej edycji studiów zaplanowano przyjęcie ok. 60 osób" - podała uczelnia w oficjalnym komunikacie.

Wydział Medyczny na Uniwersytecie Warszawskim

"Za nami historyczny moment! Po uzyskaniu pozytywnej opinii Senatu UW, JM Rektor Alojzy Z. Nowak podpisał zarządzenie o utworzeniu Wydziału Medycznego na Uniwersytet Warszawski" - przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych prof. Sławomir Żółtek, Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UW.

Wydział Medyczny będzie 25. wydziałem na Uniwersytecie Warszawskim. "Otworzy to zupełnie nowy rozdział historii Uniwersytetu, który będzie nawiązywał do ponad 200-letniej tradycji uczelni, związanej z działalnością medyczną" - czytamy w oficjalnym komunikacie UW.

Zobacz też: Uniwersytet Warszawski najlepszą uczelnią w Polsce! Wielki sukces UW

Władze uczelni przypomniały, że "Wydział Lekarski istniał na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1816–1950, ale jego tradycja sięga 1809 roku, w którym utworzono w Warszawie obok Szkoły Prawa także Szkołę Lekarską. Wydział Lekarski był jednym z pięciu pierwszych wydziałów uczelni". Co stało się później? Decyzją Rady Ministrów, wiosną 1950 roku odłączono wydziały Lekarski i Farmaceutyczny od UW i utworzono z nich Akademię Lekarską w Warszawie, czyli dzisiejszy Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Decyzje o ponownym powołaniu Wydziału Medycznego na UW poparł minister zdrowia Adam Niedzielski. "To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów i szansa dla UW na dalszy rozwój" - napisał na Twitterze i zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia będzie wspierało tę inicjatywę.

Kiedy pierwsi studenci rozpoczną naukę na Wydziale Medycznym UW?

Jak podaje Uniwersytet Warszawski, docelowo na Wydziale Medycznym zostanie zatrudnionych co najmniej 50 nauczycieli akademickich. Kształcenie przyszłych lekarzy na UW ma się rozpocząć już 1 października 2023 roku.

"Od 1 października 2023 roku kształcenie na Wydziale Medycznym odbywać się będzie na kierunku lekarskim na studiach stacjonarnych. W pierwszej edycji studiów zaplanowano przyjęcie ok. 60 osób – ze zwiększeniem limitu przyjęć. w kolejnych latach. W przyszłości planowane jest uruchomienie studiów niestacjonarnych, studiów prowadzonych w języku angielskim, a także uruchomienie kolejnych kierunków studiów oraz studiów podyplomowych i innych form kształcenia w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu" - przekazał UW.

Wydział Medyczny Uniwersytetu Warszawskiego - lokalizacja

W pierwszych latach działania Wydział Medyczny będzie mieścił się w budynku Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, przy ul. Żwirki i Wigury 101 w Warszawie. Docelowo na potrzeby działalności Wydziału Medycznego powstanie jednak odrębny budynek dydaktyczny.

Ponad 40 lat pracy w śmieciach! Imponujący staż pracy w warszawskim MPO
Sonda
Interesują cię studia związane z ochroną zdrowia?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE