Pierwszy pociąg metra wjechał na Bemowo

i

Autor: Artur Hojny/Super Express Ratusz chciał otwierać metro na Bemowie. Teraz prosi o przesunięcie kontroli

Ratusz chciał otwierać metro na Bemowie. Teraz prosi o przesunięcie kontroli

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego zakończył kontrolę tunelu pomiędzy stacjami Księcia Janusza a Ulrychów. Wydał decyzję pozytywną - powiedziała rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz. "W przypadku stacji Ulrychów, inwestor poprosił o przełożenie kontroli na 30 czerwca" - dodała. Co to oznacza? Władze Warszawy chciały po południu 30 czerwca otwierać dla mieszkańców dwie stacje II linii metra na Bemowie. Zdążą czy nie? Jak zakończy się ten specyficzny wyścig z czasem?

W środę, 29 czerwca inspektorzy WINB przeprowadzili kontrolę jedynie tunelu pomiędzy stacjami Księcia Janusza a Ulrychów na nowym odcinku metra. Ta inspekcja zakończyła się pozytywnie. Mieli też skontrolować stację Ulrychów, jednak - jak twierdzą urzędnicy wojewody -  inwestor poprosił o przełożenie kontroli na 30 czerwca. "O przełożenie kontroli stacji zawnioskowano z przyczyn leżących po stronie inwestora" - precyzuje rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz.

Brakuje dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia kontroli

Nadal brakuje kompletu dokumentów potrzebnych do wydania pozwolenia na użytkowanie stacji Bemowo oraz odcinka tunelu pomiędzy stacjami Ulrychów a Bemowo.

"Jeśli inwestor dokona niezbędnych uzupełnień w dokumentach tunelu pomiędzy stacjami Ulrychów i Bemowo oraz stacji Bemowo, WINB niezwłocznie dokona ich weryfikacji i w najbliższym możliwym terminie wyznaczy kontrolę obowiązkową" - przekazała Filipowicz.

Jak poinformowała rzeczniczka, w poniedziałek wysłano do wykonawcy wezwanie do uzupełnienia braków w dokumentacji dotyczącej stacji Bemowo. "Brakuje kopii rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego z naniesionymi zmianami wobec zatwierdzonego projektu budowlanego wprowadzonymi podczas realizacji inwestycji, właściwych oświadczeń kierownika budowy i inwestora, właściwych protokołów badań i sprawdzeń oraz potwierdzeń zgodnie z odrębnymi przepisami odbioru wszystkich wykonanych przyłączy" - doprecyzowała.

We wtorek przekazała, że inwestor wypożyczył dokumentację dotyczącą drugiej stacji - Bemowo oraz odcinka tunelu pomiędzy stacjami Ulrychów a Bemowo.

Ratusz zaprosił na otwarcie metra. Czy to realne?

W poniedziałek ratusz zaprosił media na konferencję dotyczącą otwarcia nowego odcinka drugiej linii metra, obejmującego stacje Ulrychów i Bemowo, która odbędzie się w czwartek 30 czerwca o godz. 15.30 . Mają w niej wziąć udział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira oraz przedstawiciele ministerstw i urzędu wojewódzkiego. WINB jednak wciąż nie dokonał wszystkich niezbędnych odbiorów i nie dopuścił dwóch stacji do użytkowania.

- Chcieliśmy udostępnić metro mieszkańcom Bemowa i Woli, którzy od dawna na finał tej inwestycji czekają. Jesteśmy jednak gotowi na różne sytuacje. Jeśli pozwolenia nie będzie, prezydent po prostu spotka się z komisarz Ferreirą i oprowadzi ją po gotowych stacjach. Będzie tez rozmawiał o dalszym finansowaniu budowy metra z funduszy UE - wyjaśnia rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk.

Mazowiecki WINB traktuje sprawę priorytetowo, jednak bez kompletu dokumentacji ma związane ręce

We wtorek tydzień temu stołeczny ratusz poinformował o złożeniu już kompletu dokumentów, jednak w piątek zespół prasowy wojewody mazowieckiego przekazał, że dostarczona dokumentacja była niekompletna i inwestor, czyli miasto, został wezwany do usunięcia braków formalnych wniosków o pozwolenie na użytkowanie. "Mazowiecki WINB traktuje sprawę priorytetowo, jednak bez kompletnej i prawidłowej dokumentacji nie może wydać pozytywnej decyzji. Kontrola na miejscu inwestycji jest możliwa dopiero po dostarczeniu niezbędnej i zgodnej z prawem dokumentacji" - przekazało biuro wojewody.

Gdy pytamy w urzędzie wojewódzkim i w ratuszu czy uda się podpisać pozwolenie na użytkowanie do czwartkowego popołudnia, nikt nie chce takiej tezy potwierdzić. W Metrze Warszawskim słyszymy: - Jeśli przybyłym na miejsce gościom będziemy w czwartek przed godz. 15.30 rozdawać kaski, to znaczy, że mieszkańcy jeszcze metrem na Bemowo nie pojadą.

Powitaliśmy nowy pociąg metra. Skoda Varsovia jest już w Warszawie
Sonda
Czy przeszkadza ci budowa metra na Bemowie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają