Co tak huczy nad Warszawą? Wojskowy samolot USA krąży nad stolicą

i

Autor: Wojtek Laski / East News

Co tak huczy nad Warszawą? Wojskowy samolot USA krąży nad stolicą

2022-03-02 15:25

Od samego rana 2 marca nad Warszawą krąży wojskowy samolot amerykańskiej armii. To tak zwana „latająca cysterna” w barwach US Air Force, która umożliwia tankowanie bojowych maszyn wojskowych w powietrzu. Czyste niebo i niska temperatura sprawiają, że warszawiacy mogą obserwować ślady pozostawiane przez ten samolot na niebie.

Wielu warszawiaków zastanawia się, co tak huczy nad stolicą od samego rana? Z odpowiedzią przychodzi portal flightradar24, gdzie można śledzić aktualną pozycję samolotów okrążających Ziemię. Rano, nad regionem tarnowskim, można było śledzić samolot Boeing KC-135 R Stratotanker. Maszyna należąca do US Air Force zataczała szerokie kręgi i przelatywała nad prawą stroną Warszawy: Gocławiem, Wawrem, Górą Kalwarią, Otwockiem, Garwolinem i Kozienicami.

„Latająca cysterna” umożliwia tankowanie innym samolotom bez konieczności lądowania i robienia tego na lotnisku.

Aktywność samolotów należących do grupy NATO nad Polską zwiększyła się od czwartku. Z latającej cysterny skorzystały między innymi nowoczesne myśliwce F-35.

Sam boeing Stratotanker to maszyna produkowana w USA od końca lat 50. Używano go do tankowania bombowców strategicznych, dzisiaj korzystają z niego również inne, mniejsze samoloty wojskowe.

Wojna na Ukrainie
Sonda
Leciałeś kiedyś samolotem?
Nasi Partnerzy polecają