Coraz bliżej tramwaju na Kasprzaka. Jest pozwolenie na budowę

i

Autor: Tramwaje Warszawskie tramwaj na Kasprzaka zdjęcie ilustracyjne

Budowa tramwaju na Kasprzaka. Prace ruszą już wkrótce, znamy szczegóły inwestycji

2021-05-26 16:03

"Możemy rozpoczynać budowę tramwaju na Kasprzaka. Mamy większość pozwoleń i zgód, żeby zająć się pracami budowlanymi. Trwa wybór firmy, która zajmie się zbudowaniem nowej trasy tramwajowej" - przekazały w poniedziałek Tramwaje Warszawskie. Budowa nowej trasy tramwajowej w stolicy zgodnie z planem ma się zakończyć w 2023 roku.

Tramwaj na Kasprzaka - jest pozwolenie na budowę

Tramwaj na ulicy Kasprzaka to inwestycja, na którą szczególnie czekają mieszkańcy Woli. Pozwoli on kilku tysiącom nowych mieszkańców dzielnicy szybko dojechać do stacji metra przy rondzie Daszyńskiego, a także do centrum Warszawy. Podróż tramwajem nie będzie dłuższa niż 15 minut.

Tramwaje Warszawskie otrzymały już niemal wszystkie pozwolenia na budowę nowej linii tramwajowej. - Ponad 90 procent powierzchni zaplanowanej inwestycji jest już objęte pozwoleniem na budowę. Projekt budowlany jest gotowy. Możemy pracować na ul. Kasprzaka, na Wolskiej, na Elekcyjnej i na Skierniewickiej - poinformowały Tramwaje Warszawskie.

ZOBACZ TEŻ: Był kierownikiem w ABW, nagle wypadł z okna. Mnóstwo spekulacji po śmierci majora

Są to dokumentów, które wydają miejscy urzędnicy. Prowadzone są jeszcze prace przygotowawcze na terenach, które obejmują kilka procent powierzchni inwestycji. W tym przypadku odpowiednie decyzje będzie wydawał wojewoda mazowiecki i dzielnica Wola.

Tramwaj na Kasprzaka - są chętni do budowy

Co więcej, znane są już oferty przetargowe. - Do przetargu zgłosiło się siedem firm. Sześć z nich złożyło oferty zbliżone do zaplanowanego budżetu na inwestycję, który wynosi nieco ponad 240 mln złotych brutto. Część firm pod koniec kwietnia złożyła odwołania od decyzji komisji przetargowej Tramwajów Warszawskich. Sprawę rozpatruję Krajowa Izba Odwoławcza, a termin wyznaczenia rozprawy minął 10 maja. Potencjalni wykonawcy na koniec przystąpią do aukcji elektronicznej, co będzie mogło pozwolić na obniżenie zaproponowanych cen - przekazały Tramwaje Warszawskie.

ZOBACZ TEŻ: Wielka awantura o Szpital Południowy. Ministerstwo Zdrowia nie odda go Trzaskowskiemu

Prace w terenie rozpoczną się zaraz po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy z wybranym wykonawcą. Nowe tory zostaną zbudowane na 2,3-kilometrowym odcinku między Wolską a Skierniewicką. Z kolei istniejące już tory o długości ok. 1,2 km na Wolskiej i Kasprzaka zostaną zmodernizowane. - Pasażerowie skorzystają też z sześciu nowych przystanków: przy Płockiej, przy przystanku kolejowym Warszawa Wola oraz przy ul. Ordona. Trasa tramwajowa będzie biegła wzdłuż szybko rozbudowujących się osiedli na Odolanach - wyjaśniają Tramwaje Warszawskie.

Kiedy powstanie tramwaj na Kasprzaka?

Warto dodać, że tory na Kasprzaka, podobnie jak te na Grochowskiej, będą obsadzone zielenią. Budowa nowej trasy tramwajowej zgodnie z planem ma się zakończyć w 2023 roku. - Wykonawca, po podpisaniu umowy, na realizację zadania będzie miał 20 miesięcy. Nie będą do tego czasu wliczane 3-miesięczne okresy zimowe od połowy grudnia do połowy marca. Ale jeśli pogoda pozwoli, będzie mógł pracować także w tym okresie - tłumaczą Tramwaje Warszawskie.

Tramwaj na Kasprzaka to nie jedyna inwestycja planowana przez Tramwaje Warszawskie. Do 2023 roku ma powstać również połączenie tramwajowe do Wilanowa, na Stegny i Sielce. Co więcej, już w połowie tego roku po nowych torach dojadą tramwaje na Winnicę na Białołęce.

Budują tramwaj na Kasprzaka w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE