Dane są zatrważające!

Coraz więcej dzieci chce się zabić! Aktywiści apelują do Ministerstwa Zdrowia

2024-01-22 14:05

Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży w Polsce wciąż z zatrważającymi statystykami! Rok 2023 był rekordowy. Aktywiści z fundacji GrowSPACE alarmują, że liczba prób odebrania sobie życie wśród osób poniżej 18 roku życia po raz drugi przekroczyła poziom dwóch tysięcy. Niestety aż 146 przypadków zakończyła się śmiercią.

Ponad 2 tys prób samobójczych w 2023 roku

- Zebraliśmy dane z wojewódzkich komend policji i komendy stołecznej. Pokazują, że w dalszym ciągu mierzymy się ze wzrostem prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia – powiedział w poniedziałek, 22 stycznia Dominik Kuc, przedstawiciel fundacji GrowSPACE. Aktywiści przygotowali zestawienie, z którego wynika, że w 2023 roku odnotowano 2139 prób odebrania sobie życia u osób nieletnich. - Z tego niestety aż 146 zakończyło się tragicznie. To drugi rok z rzędu, kiedy ta niechlubna statystyka przekroczyła 2 tys. Te dane pokazują jak wiele jeszcze przed nami – dodał Dominik Kuc.

Wzrost przypadków odebrania sobie życia u dzieci

Wzrost w stosunku do ubiegłego roku fundacja odnotowała aż w ośmiu województwach. Najwięcej prób samobójczych wśród małoletnich było w województwie pomorskim. - Odnotowano tam aż 409 przypadków. Kolejne dwa województwa, które przekroczyły 200 prób to łódzkie i śląskie. Największy wzrost nastąpił w województwie wielkopolskim. Tam też największa liczba kryzysów suicydalnych zakończyła się śmiercią – przekazał aktywista.

Rekomendacje dla ministerstwa zdrowia

Przedstawiciel fundacji GrowSPACE podkreślił, że rzeczywista liczba prób samobójczych w Polsce może być jeszcze większa, ponieważ nie każda jest zgłaszana policji. - Cieszy nas obietnica i realizacja przekazania 3 mld zł na psychiatrię dziecięcą i onkologię dziecięcą. To jest w naszej ocenie dobry i duży krok do przodu, ale na pewno nie ostatni i na pewno nie jedyny, który musi być jeszcze wykonany – przyznał Dominik Kuc.

Fundacja GrowSPACE przygotowała rekomendacje dla Ministerstwa Zdrowia, w których wymienia kilka kluczowych aspektów, mogących realnie pomóc w walce z próbami samobójczymi w Polsce.

  • Dalszy rozwój pomocy środowiskowej i ambulatoryjnej, szczególnie poza dużymi ośrodkami miejskimi
  • Wsparcie „referencyjności/poziomu 0” – profilaktyki i psychoedukacji
  • Rozwój instytucji i zawodów pozamedycznych, np. asystentów i asystentek zdrowienia
  • Zwiększenie finansowania oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży dziennych i całodobowych przez ministerstwo zdrowia, ze szczególnym naciskiem na tworzenie nowych miejsc na oddziałach
  • Nacisk na kształcenie specjalistów i specjalistek – psychiatria dzieci i młodzieży jako deficytowa, zwiększenie liczby miejsc rezydenckich i stażowych, edukacja innych zawodów medycznych w temacie wspierania pacjentów psychiatrycznych

Fundacja podkreśla, że w skali całego systemu ochrony zdrowia kluczowe są także zmiany w zakresie wyceny świadczeń NFZ, w taki sposób, aby zatrzymać odpływ specjalistów i specjalistek do rynku prywatnego. Według aktywistów eksperci i ekspertki apelują także o współpracę międzyresortową, wraz z ministerstwem edukacji oraz ministerstwem rodziny, pracy i polityki społecznej.

Samobójstwa w Warszawie. Dane z ubiegłego roku są zatrważające
Sonda
Czy temat samobójstw powinien być częściej poruszany?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki