Ten krucyfiks przetrwał huragan i powstanie. Teraz zostanie odnowiony - na oczach widzów!

2019-08-12 15:51 IW
Odnawianie cudownej figury
Autor: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Tę figurę Chrystusa na krzyżu ks. Wacław Karłowicz uratował z bombardowanej w czasie Powstania Warszawskiego katedry. Teraz krucyfiks z kaplicy Baryczków będzie odnawiany. Ale w wyjątkowy sposób: konserwatorzy będą pracować na oczach widzów!

Do końca października pracom dwojga konserwatorów będą mogły przyglądać się osoby zwiedzające Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście (ul. Dziekania 1). Tam, w specjalnym pomieszczeniu zaczynają się prace przy odnawianiu figury. - To duże wyzwanie, przyznaję, bo dzisiaj jest to najcenniejszy zabytek późnogotyckiej rzeźby w Warszawie – mówi prof. Maria Lubryczyńska, która będzie odpowiadać za odnowienie figury. Mgr Jan Andrzejewski będzie odnawiał krzyż. 

Cudowna figura Chrystusa owiana jest legendą. W 1602 r. przetrwała huragan, który zmiótł wieżę archikatedry św. Jana Chrzciciela. Ocalała także z płonącej w czasie Powstania Warszawskiego katedry. Podczas bombardowania kapelan AK ks. Wacław Karłowicz z pomocą dwóch sanitariuszek zdjął figurę Chrystusa z krzyża i przeniósł do kościoła oo. dominikanów. - Chcemy pokazać krucyfiks po pracach konserwatorskich jako zabytek, dzieło sztuki, zanim wróci do katedry, gdzie funkcjonuje jako obiekt kultu – mówi ks. Mirosław Nowak, dyrektor muzeum.