Czy można jeść mięso w piątek po Bożym Ciele? To idealny dzień na grilla! Kardynał postawił warunek

i

Autor: Piotr Grzybowski / Super Express & Shutterstock Czy można jeść mięso w piątek po Bożym Ciele? To idealny dzień na grilla! Kardynał postawił warunek

Ważna informacja

Czy można jeść mięso w piątek po Bożym Ciele? Kardynał postawił warunek. Mowa o ofierze

2023-06-06 15:47

Boże Ciało wypada w czwartek, 60 dni po Wielkanocy. W tym roku święto to obchodzimy 8 maja. Jest to dzień wolny od pracy. Wykorzystując w pracy dzień urlopowy w piątek, zyskujemy aż cztery dni weekendu! Wolny piątek zdaje się być idealnym dniem na grilla. Tylko czy można jeść mięso w piątek po Bożym Ciele? Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz rozwiał wszelkie wątpliwości.

Boże Ciało 2023. Czy w piątek można jeść mięso?

Prawdopodobnie właśnie to pytanie zadają sobie osoby, które planują w piątek po Bożym Ciele rozpalić grilla i cieszyć się wyczekiwanym dniem wolnym od pracy. Przypominamy, że w Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym, w czasie którego wierni wspominają mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Wierzący wezwani są do postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Kardynał udzielił dyspensy wiernym

Czy zatem w piątek, 9 czerwca, można jeść mięso? Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz rozwiał wszelkie wątpliwości. Udzielił bowiem wiernym dyspensy.

„Mając na względzie, że piątek 9 czerwca br. przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych” - przekazał w oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie Archidiecezji Warszawskiej.

Jednocześnie kard. Nycz zachęca wszystkich korzystających tego dnia z dyspensy, by „ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego”.

Sonda
Lubisz grillować?