Znajomość języków obcych ułatwia znalezienie pracy

i

Autor: pixabay.com Znajomość języków obcych ułatwia znalezienie pracy

Czy znajomość języka obcego pomoże w karierze?

2019-04-26 10:01

Zainteresowanie nauką języków obcych w dzisiejszych czasach nadal jest bardzo wysokie. Oprócz języka angielskiego i niemieckiego coraz większą popularność zyskują również inne, jak dotąd mniej popularne języki, takie jak: hiszpański, norweski czy szwedzki. Czy przekłada się to na karierę zawodową?

Języki obce w pracy

Informacje umieszczone na portalu Pracuj.pl, jednoznacznie wskazują, że pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników, którzy potrafią posługiwać się co najmniej jednym językiem obcym. Co więcej, taki wymóg pojawia się w najróżniejszych branżach - nie istnieje jeden obszar, dla którego znajomość języka obcego jest obligatoryjna. Przeglądając oferty pracy można natomiast trafić na kategorie, w których niemal 80 procent ofert zawiera taki wymóg.

Czy znajomość języka obcego jest konieczna?

Oczywiście można pracować w naszym kraju i posługiwać się jedynie rodzimym językiem. Należy jednak mieć na uwadze, że część stanowisk będzie wówczas poza naszym zasięgiem. Najczęściej dotyczy to takich sektorów jak:

  • zakupy,
  •  public relations,
  • IT administracja,
  • IT rozwój oprogramowania,
  •  marketing, doradztwo/konsulting.

Zainteresowanie nauką języków obcych jest bardzo wysokie

i

Autor: materiały sponsora Zainteresowanie nauką języków obcych jest bardzo wysokie

Są to bardzo często stanowiska specjalistyczne, które wymagają nawiązywania kontaktów zagranicznych i prowadzenia negocjacji z klientami spoza naszego kraju. W takim przypadku brak znajomości języka nie wchodzi w grę.

Osoby nie posługujące się językiem obcym, najczęściej znajdują zatrudnienie w branżach takich jak:

  • zdrowie/uroda/rekreacja,
  •  call center,
  •  budownictwo,
  •  nieruchomości,
  •  produkcja,
  • sektor publiczny,
  • obsługa klienta.

Nie jest to oczywiście regułą. Istnieją przedsiębiorstwa zatrudniające, np. pracowników do call center, wobec których wymaga się znajomości języka obcego. Dotyczy to jednak częściej obsługi połączeń przychodzących. W zdecydowanej większości ogłoszeń, która dotyczyła obsługi połączeń wychodzących, taki wymóg nie jest stawiany.

Znajomość języka obcego może być plusem dla pracodawcy

i

Autor: pixabay.com Znajomość języka obcego może być plusem dla pracodawcy

Jakie języki wybrać?

Wciąż najbardziej popularnym zestawieniem jest znajomość języka angielskiego i niemieckiego. Taki trend utrzymuje się już od wielu lat. Popularnym duetem poszukiwanym przez pracodawców jest również język angielski i francuski oraz francuski i niemiecki. Znajomość jakiegokolwiek języka obcego może być plusem w oczach przyszłego pracodawcy. Świadczy to bowiem o chęci rozwoju i samodokształcania się pracownika. Dlatego warto brać udział w kursach językowych i samemu doskonalić się w nauce wybranego języka. Z pewnością przyniesie to wymierne korzyści dla rozwoju kariery zawodowej.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki