Dom z serialu "Rodzina Zastępcza" istnieje naprawdę! Wiemy, gdzie się znajduje

2021-10-09 6:24
Serial Rodzina zastępcza
Autor: AKPA Serial "Rodzina zastępcza"

"Rodzina Zastępcza" to tuż obok "13-tego Posterunku", "Świata Według Kiepskich", "Graczyków", czy "Miodowych lat" najpopularniejszy serial komediowy ostatnich dziesięcioleci. Niegdyś losami rodziny Kwiatkowskich żyły miliony widzów. Mało kto jednak wie, że dom Kwiatkowskich istniał naprawdę i mimo upływu lat nadal stoi przy jednej ze stołecznych ulic!

"Rodzina Zastępcza" - kultowy serial kręcony w Warszawie

"Rodzina Zastępcza" to serial emitowany od 1999 do 2009 roku (od 2004 jako "Rodzina Zastępcza plus"). Co ciekawe był to jeden z najdłużej emitowanych polskich seriali. Łącznie ukazało się bowiem 329 odcinków w 18 seriach! Przez lata fani serialu śledzili losy rodziny Kwiatkowskich. Serialowi Anka i Jacek Kwiatkowscy mieli dwoje dzieci: Majkę i Filipa. Postanowili jednak adoptować jeszcze Romka, chłopca z domu dziecka, stając się tym samym tytułową rodziną zastępczą. Przypadek sprawił, że oprócz niego przyjęli pod dach jeszcze dwie dziewczynki: Zosię i Elizę. Z kolei w kolejnych seriach, po wyjeździe Zosi i Romka, Filip nakrył na kradzieży przetworów z piwnicy dwoje dzieci: Dorotkę i Wojtka. Kiedy Anka dowiedziała się, że matka tych dzieci nie żyje, a ojciec jest alkoholikiem, wraz z mężem postanowili zaadoptować dzieci.

Na tym jednak nie koniec perypetii. Po pewnym czasie ojciec Dorotki i Wojtka wyleczył się z alkoholizmu i znów przejął nad nimi opiekę. Dom jednak długo nie pozostawał pusty. Wkrótce potem Lesio, czyli mąż Jadzi, kuzynki Anki, przyjechał do Warszawy z dwójką chłopców, bliźniakami: Piotrkiem i Pawłem, którym zmarła babcia, ich jedyna opiekunka. Kwiatkowscy postanowili więc wziąć chłopców pod swoje skrzydła. Warto też przypomnieć, że w domu Kwiatkowskich nie mogło zabraknąć czworonożnego przyjaciela. Rodzina posiadała psa rasy dog z Bordeaux, który wabił się Śliniak.

Przez znaczną część serialu przewijają się również inne, związane z rodziną Kwiatkowskich postacie. Wśród nich był zaprzyjaźniony policjant, zwany posterunkowym, który często wpadał na kawę, a także Ula - siostra Anki. Sąsiadami mieszkającymi obok Kwiatkowskich byli Kossoniowie – Alutka i Jędrula. Z kolei gosposią w ich domu była Jadzia, kuzynka Anki.

Niegdyś losy tych wszystkich postaci śledziły miliony widzów. Fani "Rodziny Zastępczej" doceniali serial nie tylko za śmieszne dialogi i przedstawione historie, ale także za wyjątkowy klimat, życiowe lekcje i ogromną dawkę pozytywnej energii.

NIE PRZEGAP: Ciała córeczki i matki wyłowiono z Narwi w Pułtusku. Nowe fakty w sprawie rodzinnej tragedii

W końcu w "Rodzinie Zastępczej" grali wybitni aktorzy polskiej sceny. Role Anki i Jacka Kwiatkowskich powierzono Gabrieli Kownackiej i Piotrowi Fronczewskiemu. Obok nich pojawili się również: Maryla Rodowicz, Jarosław Boberek, Tomasz Dedek, Joanna Trzepiecińska i Hanna Śleszyńska. Z kolei młodsze pokolenie reprezentowali godnie: Monika Mrozowska, Sergiusz Żymełka, Aleksandra Szwed, Misheel Jargalsaikhan i Aleksander Ihnatowicz.

Dom Kwiatkowskich stoi w Warszawie!

Finałowy odcinek "Rodziny Zastępczej" widzowie mogli obejrzeć 20 grudnia 2009 roku. OD tamtej pory nie pojawiały się już nowe odcinki. Mimo to, widzowie do tej pory chętnie wracają do perypetii rodziny Kwiatkowskich.

Mało kto jednak wie, że jedynie 25 pierwszych odcinków kultowego serialu było kręcone studiu znajdującym się w budynku Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie przy ulicy Chełmskiej 21. Dalsze perypetie rodziny Kwiatkowskich toczyły się już w prawdziwym domu, który stoi do dziś. Budynek mieści się przy ulicy Frezji, na warszawskim Wawrze. Co więcej, również dom sąsiadów Kwiatkowskich - Alutki i Jędruli, w którym również od 157 odcinka toczyła się akcja, stoi po sąsiedzku! 

Zachęcamy do obejrzenia poniższej galerii. Jak mieszkali Kwiatkowscy? Oglądając zdjęcia można poczuć tę niezwykłą, rodzinną atmosferę. Zobacz!

Sonda
Czy oglądałeś serial "Rodzina Zastępcza"?
Super Raport (Goście: Paweł Kowal - KO, gen. Adam Rapacki - były wiceszef MSWiA) Sedno Sprawy: Paweł Soloch
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE