Fotografował papieża, polityków i robił zdjęcia na wojnach. Nie żyje Tadeusz Zagoździński. Miał 85 lat

i

Autor: Tadeusz Zagozdzinski / Forum Fotografował papieża, polityków i robił zdjęcia na wojnach. Nie żyje Tadeusz Zagoździński. Miał 85 lat

OGROMNA STRATA

Fotografował papieża, polityków i lot w kosmos. Nie żyje Tadeusz Zagoździński. Miał 85 lat

2023-02-02 16:41

W czwartek, 26 stycznia, zmarł Tadeusz Zagoździński. Fotografował papieża, polityków, robił zdjęcia na wojnach, wykonywał zdjęcia dokumentujące start, lot i lądowanie pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego. Przez lata był związany ze Szczytnem, urodził się w stolicy. W dniu śmierci miał 85 lat.

Nie żyje Tadeusz Zagoździński. Miał 85 lat

Tadeusz Zagoździński urodził się w Warszawie, 4 sierpnia 1938 roku, był absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Fotografią prasową zajmował się od 1963 roku. Pracował między innymi dla Centralnej Agencji Fotograficznej, warszawskiego oddziału magazynu „TIME” oraz Polskiej Agencji „Interpress”.

Był laureatem wielu nagród, między innymi: World Press Photo (1969), srebrnego medalu Interpress Photo (1979). Tytuł Mistrza Międzynarodowej Fotografii Prasowej za rok 1983 zdobył podczas międzynarodowego konkursu Interpress Photo w Damaszku.

Tadeusz Zagoździński wykonywał zdjęcia dokumentujące start, lot i lądowania pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego w lipcu 1978 podczas misji Sojusz-30. Robił zdjęcia podczas działań wojennych w Wietnamie, Angoli, Libanie, Iranie, Afganistanie i Namibii. Fotografował również Edwarda Gierka i czołowych polityków PRL.

Robił zdjęcia podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. W 2014 roku jego prace poświęcone papieżowi-Polakowi eksponowano na wystawie „Początki Wielkiego Pontyfikatu”.

Tadeusz Zagoździński zmarł 26 stycznia w wieku 85 lat.

Sonda
Wiesz kim był Tadeusz Zagoździński?
Nasi Partnerzy polecają