Lepsze warunki dla czworonożnych seniorów

Jesień życia będą spędzać w lepszych warunkach. Ruszyła budowa pawilonu dla starszych psów w Schronisku na Paluchu

2022-10-19 11:13

Ponad 70 psich seniorów czeka aktualnie na adopcję w Schronisku na Paluchu w Warszawie. Jesień swojego życia zamiast w ciepłych i kochających domach spędzają w boksach. Warunki, w jakich przebywają, nie należą dla odpowiednich dla ich wieku. Niedługo ma to się jednak zmienić. Ruszyła budowa nowego pawilonu dla starszych psów.

Psi seniorzy w Schronisku na Paluchu

W Schronisku na Paluchu na nowy kochający dom czeka ponad 500 psów. Wśród nich jest ponad 70 seniorów. Są to zwierzęta, które szczenięce lata mają już dawno za sobą, a po świecie chodzą już ponad dekadę. Często są schorowane, potrzebujące specjalistycznej opieki, a przede wszystkim spragnione miłości człowieka i własnego, ciepłego kąta.

Takie psy mają niestety niewielką szansę na adopcję. Przegrywają już w przedbiegach z wesołymi szczeniakami, czy nieco młodszymi psiakami, które potowarzyszą nowym właścicielom zdecydowanie dłużej.

Starsze, odchodzą samotnie w schroniskowych boksach.

Ruszyła budowa pawilonu dla starszych psów na Paluchu

Warunki, w których przebywają starsze psy na Paluchu, już niebawem ulegną poprawie. Z myślą o schroniskowych staruszkach rozpoczęły się prace związane z budową nowego pawilonu.

"Ruszyły prace rozbiórkowe, związane z modernizacją schroniska. Do maja 2023 roku ma powstać m.in. nowy budynek geriatrii, przystosowany do potrzeb starszych psów. Inwestycję realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. W obiekcie zaplanowano przestronne sale, umożliwiające swobodne przemieszczanie się i wyjście na wybieg zewnętrzny. W budynku pojawią się także gabinety weterynaryjne, sale rehabilitacyjne, sala zabiegowa oraz sale do pielęgnacji i kąpieli" – przekazało Schronisko na Paluchu.

Prace rozbiórkowe zaplanowano tak, by w jak największym stopniu zabezpieczyć zwierzęta przed oddziaływaniem budowy. Psy, które znajdowały się na obszarze realizacji inwestycji, zostały przeniesione w inne części placówki, a wokół terenu powstaje szczelne ogrodzenie z płyt.

"Główne elementy rozbieranego, starego budynku geriatrii mają być rozkręcane. Wykonana z betonowych płyt podłoga zamiast rozkuwania będzie demontowana poprzez podnoszenie przy użyciu koparek. Pozwoli to ograniczyć hałas oraz kurz powstające zazwyczaj podczas tego typu prac" - przekazał stołeczny ratusz.

Nowy budynek geriatrii dla psów został zaprojektowany w systemie modułowym i będzie powstawał poprzez skręcanie poszczególnych elementów. Ta technologia jest cicha i szybka. Montaż ma potrwać zaledwie ok. 4 miesięcy. Później prace będą prowadzone głównie wewnątrz budynku.

Wykonawcą prac w Schronisku na Paluchu jest firma Drozda Construction. Koszt inwestycji polegającej na modernizacji części Schroniska, w tym na zaprojektowaniu i budowie nowego budynku geriatrii dla psów oraz zaprojektowaniu nowego budynku administracyjnego, wynosi 4,9 mln zł

Jak będzie wyglądał nowy pawilon na Paluchu?

Jak podaje stołeczny ratusz, nowy, piętrowy budynek geriatrii będzie przygotowany na przyjęcie ponad 70 bezdomnych psów i zostanie skomunikowany łącznikiem z istniejącym w schronisku szpitalem dla psów. "W obiekcie swoje miejsce znajdą przede wszystkim starsze zwierzęta, na które czekać będą przestronne sale umożliwiające swobodne przemieszczanie się i wyjście na wybieg zewnętrzny. W oddzielnych pomieszczeniach zamieszkają suki ze szczeniętami i psy z problemami behawioralnymi. W budynku pojawią się także gabinety weterynaryjne, sale rehabilitacyjne, sala zabiegowa oraz sale do pielęgnacji i kąpieli" – poinformował stołeczny ratusz.

Co więcej, na trawiastych wybiegach mają powstać place zabaw z kładkami, tunelami, leżankami, słupkami i innymi urządzeniami do zabawy oraz treningu dla psów. Nie zabraknie też drzew i zadaszeń chroniących czworonogi przed słońcem oraz basenów, w których psy będą mogły się schłodzić w upalne dni. Obiekt będzie oddzielony od części parkowej zieloną ścianą.

Sonda
Adoptowałbyś starszego psa?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany