Warszawa. Ogród zoologiczny i schronisko Na Paluchu mają patronów. Wiemy kim są?

i

Autor: Paweł Dąbrowski / Super Express & Marek Bazak / East News Warszawa. Ogród zoologiczny i schronisko Na Paluchu mają patronów. Wiemy kim są?

Wspaniałe informacje

Warszawa. Ogród zoologiczny i schronisko Na Paluchu mają patronów. Wiemy kim są?

2022-10-13 22:46

Na czwartkowej sesji (13 października) zapadły ważne decyzje. Radni Warszawy poparli m.in. projekty uchwał nadające patronów stołecznemu ogrodowi zoologicznemu i schronisku dla bezdomnych zwierząt. Od 1 stycznia przyszłego roku oficjalnie patronami ZOO zostaną Antonina i Jan Żabińscy, a schroniska Jan Lityński.

Jan i Antonina Żabińscy nowymi patronami Warszawskiego ZOO!

W głosowaniu nad przyjęciem uchwały w sprawie nadania ogrodowi zoologicznemu w Warszawie imienia Antoniny i Jana Żabińskich za było 56 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Nie było głosów przeciw.

W uzasadnieniu uchwały napisano, że zmiana nazwy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie wynika z chęci uhonorowania pamięci wybitnych Polaków, długoletniego dyrektora zoo Jana Żabińskiego (1897–1974) oraz jego małżonki Antoniny Żabińskiej (1908–1971).

"Małżeństwo Żabińskich zapisało się na kartach historii Warszawy jako architekci i twórcy rozwoju ogrodu, a także jako wybitni bohaterowie, którzy podczas II wojny światowej ratowali osoby pochodzenia żydowskiego z warszawskiego getta oraz żołnierzy Armii Krajowej i udzielali im schronienia na terenie ZOO. Szacuje się, że dzięki pomocy małżonków ocalało nawet 300 ludzi. Za swoje czyny Jan i Antonina Żabińscy zostali uhonorowani w 1965 r. tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, nadawanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Na terenie zoo znajduje się Willa Żabińskich (zwana też Willą pod Zwariowaną Gwiazdą), zabytkowy budynek będący niegdyś lokalem służbowym dyrektora Ogrodu Jana Żabińskiego i jego rodziny. Dziś Willa Żabińskich stanowi serce "Szlaku Pianisty". Jest miejscem otwartym dla zwiedzających, a w jej wnętrzach urządzono izbę pamięci" - wyjaśniono.

Jan Lityński patronem Schroniska na Paluchu!

Nadanie imienia stołecznemu schronisku dla zwierząt wynika z chęci uhonorowania Jana Lityńskiego, który zmarł tragicznie 21 lutego 2021 r., próbując uratować swojego psa. Radni w tej sprawie byli jednomyślni. Jednogłośnie (57 głosów za) przyjęli uchwałę, które nadaje schronisku dla bezdomnych zwierząt Na Paluchu imię Jana Lityńskiego.

"Jan Lityński był osobą, która swoje dobro podporządkowywała dobru innych, była gotowa nieść im pomoc, wspierać ich, narażać się, by sprzeciwić się złu i budować między ludźmi dobro, a świat uczynić choć trochę lepszym. Cechowała go życzliwość dla każdego człowieka i otwartość wobec innych środowisk. Jan Lityński adoptował dwa psy z Azylu pod Psim Aniołem" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Zgodę na nadanie schronisku na Paluchu imienia Jana Lityńskiego wyraziła w piśmie z 9 marca 2021 r. wdowa po zmarłym Janie Lityńskim.

Uchwały wchodzą w życie 1 stycznia 2023 roku. Data została wyznaczona, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów związanych ze zmianą nazwy jednostki w trakcie roku budżetowego.

Sonda
Popierasz decyzje radnych odnośnie patronów ZOO i schroniska na Paluchu?
Nasi Partnerzy polecają