Kleszcze, myszy i żołędzie. Uwaga, nadchodzi borelioza!

2019-05-01 14:53
Nadchodzi prawdziwa inwazja... myszy i kleszczy. Zobacz, co Ci grozi!
Autor: pixabay.com Nadchodzi prawdziwa inwazja... myszy i kleszczy. Zobacz, co Ci grozi!

W tym roku należy spodziewać się prawdziwej plagi kleszczy! Co ciekawe, duży wpływ mają na to myszy i żołędzie... 

Liczebność kleszczy w polskich lasach rośnie z roku na rok. Dzięki młodym naukowcom z Poznania będziemy mogli przewidzieć ich liczebność w danym roku! Co ciekawe, wzrost populacji kleszczy ma związek z myszami i żołędziami. 

Jak czytamy w serwisie twojapogoda.pl, kluczową rolę w tym temacie odgrywa tzw. rok nasienny. Dęby cyklicznie co około 5-7 lat wydają więcej nasion niż zwykle. Takie zjawisko można było zaobserwować ubiegłej jesieni. 

Czytaj także: Gdzie jest burza, gdzie jest deszcz? Sprawdź ostrzeżenia dla Warszawy i okolic

Dęby wydały więcej nasion, będzie więc więcej żołędzi. Natomiast im więcej żołędzi, tym więcej myszy! Ich liczebność możne wzrosnąć w tym roku nawet 12-krotnie. Należy przygotować się na prawdziwą inwazję! Co więcej, im więcej myszy... tym więcej kleszczy! 

- Gdy gryzoni jest bardzo dużo, kleszczom łatwiej jest odnaleźć gospodarza, co zwiększa ich przeżywalność. Co więcej, gryzonie są świetnym rezerwuarem boreliozy, oznacza to, że kleszcze żywiące się na małych ssakach mają większą szansę by zarazić się od nich krętkiem boreliozy - powiedział serwisowi TwojaPogoda.pl dr Michał Bogdziewicz, Zakład Zoologii Systematycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Naukowcy przewidują, że prawdziwa plaga kleszczy dopiero przed nami. W tym roku będzie źle, ale w 2020 roku czeka nas prawdziwa inwazja!

Kleszcze u psa
Autor: pixabay.com/rjuniorlive Kleszcze u psa

Kleszcze a pogoda 

Kleszcze są bardzo odporne na różnice temperatur. Nawet nimfy kleszczy mogą przetrwać dobę w mrozie do -19 stopni Celsjusza! Kleszcze zdecydowanie wolą jednak cieplejszy klimat. Wzrost średnich temperatur powietrza w Polsce to bardzo niekorzystny proces, który zwiększa aktywność kleszy i będzie stanowił dla nas problem w przyszłości. 

Czytaj także: Jadowita przesyłka. Pyton znowu w Warszawie! [GALERIA]

Borelioza

Borelioza to choroba wywoływana przez krętki przenoszone przez kleszcze. Krętki mnożą się w jelicie cienkim kleszcze, przenikają do jego krwi, a następnie do gruczołów ślinowych. Człowiek może zarazić się borelioza, gdy zostanie ugryziony przez kleszcza, ale także przez wtarcie znajdującego się na skórze kału kleszcza w zranione miejsce lub przez rozgniecenie kleszcza i wtarcie jego treści w zranioną skórę. Do zakażenia dochodzi w ciągu 36-48 godzin. 

Objawy 

Do najczęstszych objawów boreliozy należą:

  • bóle głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • uczucie zmęczenia,
  • światłowstręt,
  • rumień,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji.

Czytaj także: Ten lek na astmę może być niebezpieczny! Sprawdź numer serii

Borelioza może doprowadzić do paraliżu, a nawet do śmierci. Pierwsze objawy choroby mogą ujawnić się nawet kilka lat po zakażeniu. Dlatego po ukąszeniu prze kleszcza warto zrobić badania na boreliozę, albo udać się do lekarza. 

Tak oszukują nas markety. Zobacz wideo: 

 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE