Koronawirus. Trzaskowski oskarża: rząd zaniża liczbę zmarłych w Warszawie!

2020-04-08 20:57 IKR
Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej
Autor: Rafał Trzaskowski/Facebook

Są poważne rozbieżności w liczbach ofiar koronawirusa w Warszawie. Jednego dnia rząd podaje 8 zgonów a dane warszawskiego ratusza mówią o 32 zmarłych. - Sygnalizowałem to rządowi, wojewodzie i GIS - twierdzi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Główny Inspektor Sanitarny odpowiada...

- Na wczoraj rząd podawał osiem przypadków śmiertelnych w Warszawie, natomiast akty zgonu w Warszawie, w które ja mam wgląd, pokazują, że tych ofiar było wczoraj 32 na wczoraj - mówił Rafał Trzaskowski w rozmowie z TVN24. I wylicza, że podobne zaniżenia były przedstawiane w poprzednich dniach, tylko na mniejszych liczbach.

Skąd się biorą tak drastyczne rozbieżności między informacjami resortu zdrowia a danymi, którymi dysponują warszawscy urzędnicy? 

Na to odpowiadają przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia na Twitterze: "Ministerstwo Zdrowia bazuje na informacjach o liczbie zgonów przekazywanych bezpośrednio przez szpitale do stacji sanitarno-epidemiologicznych. Podajemy wiec dokładnie takie statystyki, jakie raportują szpitale" - wyjaśnia resort.

Z kolei Główny Inspektorat Sanitarny precyzuje, że w raportach są uwzględniane osoby zgodnie z ich miejscem zamieszkania a nie zgonu. Zmarłe w stołecznych szpitalach osoby po prostu były zameldowane w innych miejscowościach i zostały "zaliczone" w statystykach odpowiednich województw.