Ludzkie kości wychodzą z ziemi przy torach. To szczątki żołnierzy! [ZDJĘCIA]

2021-09-21 13:19

Przerażeni mieszkańcy podwarszawskiej Dąbkowizny informowali co jakiś czas służby, że podczas spaceru wzdłuż torów znajdywali wychodzące z ziemi kości, które wyglądają na ludzkie. Padły podejrzenia, że to szczątki żołnierzy poległych w II Wojnie Światowej. Sprawą zainteresował się Instytut Pamięci Narodowej.

Dąbkowizna to miejscowość położona praktycznie w środku lasu, którą przecinają tory kolejowe. To dobre miejsce na spacery czy grzybobrania. Jednak gdy podczas zrywania dorodnego borowika nagle obok zauważamy wystającą z ziemi kość, która w dodatku wygląda na ludzką, to już przestaje być przyjemnie. Takich incydentów w rejonie tamtejszego torowiska było w ostatnim czasie coraz więcej. - Fragmenty ludzkich szkieletów znajdywali zwykli mieszkańcy. Okazuje się, że podczas wojny powstał tam tzw. cmentarz przyfrontowy zaraz po zakończeniu walk – powiedział nam Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN, które zajęło się sprawą.

Podczas starć pod Nieporętem w 1944 roku pochowano w lasach około tysiąc poległych żołnierzy. W latach 50-tych przeprowadzane były tam nieudolne ekshumacje i przeniesienia szczątków do mauzoleum w Warszawie.

Zobacz: Marka zmiażdżyła prasa. Konał w samotności na polu. Osierocił córeczkę

- Niestety w tym wypadku pominięto część pochówków – skomentował Adam Siwek. Pracownicy IPN postanowili naprawić błąd swoich poprzedników. Na początku września zaczęli tam wykopaliska. - Do tej pory znaleźliśmy pięć pełno szkieletowych pochówków. Zachowane są przy nich elementy umundurowania. Nie ma wątpliwości, że to żołnierze Armii Czerwonej – powiedział dyrektor BUWiM.

Przedstawiciele IPN ustalili z Wojewodą Mazowieckim, że szczątki mają być przenoszone na cmentarz wojenny w pobliskich Białobrzegach.

- Zobaczymy jaka będzie skala znalezisk. Kości przewożone są na bieżąco, ponieważ nie mamy zaplecza, w którym moglibyśmy je przechowywać – podsumował dyrektor.

Prace ekshumacyjne mają potrwać do końca października.

Doły śmierci na Białołęce. Wśród odkopanych ofiar kobieta z długim warkoczem..
Sonda
Czy Rafał Trzaskowski jest dobrym prezydentem Warszawy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE