Marsz Niepodległości: Policja ostrzega dziennikarzy przed uduszeniem. "Załóż kask"

2021-11-10 14:30
Marsz niepodległości 2020
Autor: Paweł Waśniowski/Reporter Marsz niepodległości 2020

Polska policja ostrzega dziennikarzy przed Marszem Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada 2021 roku w Warszawie. Wśród zaleceń dla reporterów jest informacja o tym, by unikać noszenia dokumentów na szyi na smyczy lub łańcuszku, bo może to zostać użyte do duszenia. "Załóż kask", radzą mundurowi.

W czwartek, 11 listopada 2021 roku, w Warszawie odbędzie się Marsz Niepodległości, który zyskał charakter państwowy. W ten sposób PiS uczynił marsz możliwym, bo wcześniej decyzją sądu wydarzenie zostało zakazane. Wniosek w tej sprawie złożył wówczas prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Teraz, skoro Marsz Niepodległości jednak się odbędzie, policja dokłada cegiełkę do budzących kontrowersje relacji. Mundurowi opublikowali bowiem zalecenia dla dziennikarzy, wśród których ostrzegają m.in. przed uduszeniem. "Bezpieczna i rodzinna impreza z takimi zaleceniami? Brzmi strasznie", komentują przedstawiciele mediów na Twitterze. Jak dokładnie wygląda rozpiska policjantów? Sprawdźcie poniżej.

  1. Pamiętaj o swoim własnym bezpieczeństwie – dobre ujęcie nie jest warte Twojego zdrowia i życia.
  2. Wyposaż się w kamizelkę odblaskową z napisem PRESS/PRASA.
  3. Umieść legitymację prasową w takim miejscu, aby była widoczna i łatwa do okazania.
  4. Ustaw się na skraju tłumu i staraj się nie wchodzić w sam środek akcji – jeżeli znajdziesz się pośrodku dwóch stron natychmiast wycofaj się.
  5. Monitoruj i analizuj sytuację także poza kadrem aparatu/kamery; gdy widzisz, że wzrasta agresja wycofaj się w bezpieczne miejsce.
  6. Zaparkuj swój pojazd w bezpiecznym, oddalonym od miejsca wydarzenia miejscu.
  7. Unikaj noszenia dokumentów na szyi na smyczy lub łańcuszku – w przypadku zaatakowania mogą posłużyć do duszenia. Za to w sytuacji kryzysowej załóż kask czy ochraniacze.
  8. Uważaj i słuchaj komunikatów nadawanych przez policję – jeżeli usłyszysz, że zostaną użyte środki przymusu bezpośredniego odsuń się na bezpieczną odległość.
  9. Pamiętaj, że policjanci wyposażeni w kaski i środki ochrony mają ograniczone pole widzenia.
  10. Nie utrudniaj policjantom wykonywania obowiązków służbowych i nie naruszaj przepisów prawa.
Sonda
Braliście udział w Marszu Niepodległości 2021?
Express Biedrzyckiej - Marek Biernacki: Boję się tego kryzysu. Na granicy może polać się krew
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE