Metro ruszy, autobusy znikną

2019-09-12 6:31 DS
Autobusy na Targówku po uruchomieniu II linii metra
Autor: Marcin Smulczyński/Super Express Autobusy na Targówku po uruchomieniu II linii metra

Planowane na weekend otwarcie trzech nowych stacji metra na Targówku oznacza duże zmiany w komunikacji naziemnej. Część autobusów zniknie z ulic, część tras zostanie zmieniona lub skrócona. Na Targówek nie dojedzie już m.in. popularny autobus 517, a linią 527 mieszkańcy Białołęki nie dojada już na Wolę tylko do… metra na Targówku.

Do otwarcia stacji Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka II linii metra można już odliczać godziny. Jeśli urzędnicy wojewody do piątku wydadzą pozwolenie na użytkowanie, to w niedzielę pierwsi pasażerowie pojadą już metrem. To cieszy. Ale z otwarciem metra powiązane są też gigantyczne zmiany w kursowaniu autobusów.

Trzeba będzie się przyzwyczaić do nowych tras. Z Targówka zniknie popularna linia 517, która po zmianach dojedzie z Ursusa do centrum. Problem mają także mieszkańcy Marek i Ząbek, którzy do tej pory mogli dojechać autobusem do Dworca Wileńskiego. Po otwarciu metra linie 140, 340 i 738 będą kursować tylko do przystanku Metro Trocka. Urzędnicy chcą przyzwyczaić pasażerów do przesiadek w autobusy 412 lub 512, żeby dojechać na Wileński.

Zapewniamy najszybszy dojazd do najbliższej stacji metra, w tym wypadku będzie to stacja Trocka, a tam będzie możliwość przesiadek do Dworca Wileńskiego i Wschodniego. Linie z Ząbek będą jeździć częściej i na wspólnym odcinku będą podjeżdżać co 5 minut – wyjaśnia Tomasz Kunert, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Wraz z otwarciem metra przybędzie tylko jedna linia autobusowa - 269. Połączy Bródno ze stacją Targówek Mieszkaniowy i będzie kursować przez cały tydzień co 10 minut. Rzecznik ZTM zapewnia, że zmiany nie wejdą następnego dnia po otwarciu metra, tylko będą wprowadzane stopniowo.

Przez kilkanaście dni po otwarciu nowych stacji będziemy obserwować sytuację i stopniowo zaczniemy wprowadzać zmiany. Pasażerowie znajdą w autobusach oraz Punktach Obsługi Pasażerów informacje o zmianach w komunikacji – dodaje Kunert.