Miasto wprowadza rewolucję w biletach ZTM! Szykują się zmiany w cenach. Pojawią się też nowe bilety

2017-03-03 16:35 Piotr Krajewski
Będzie rewolucja w cenach biletów ZTM?
Autor: ZTM Warszawa Będzie rewolucja w cenach biletów ZTM?

Dobre wieści dla pasażerów warszawskiej komunikacji miejskiej. Miasto zamierza wprowadzić zmiany w taryfie przewozowej. Skorzystają na tym mieszkańcy okolicznych gmin, którzy dojeżdżają codziennie do Warszawy.

Ratusz liczy, że tańsze bilety skłonią wiele osób do rezygnacji z aut i przesiadki do komunikacji. Obniżki mogą wynieść nawet kilkadziesiąt złotych.

– Obniżamy ceny biletów długookresowych ważnych w 1. i 2. strefie. Pasażerowie korzystający z biletów 30-dniowych normalnych zaoszczędzą dzięki temu 30 zł miesięcznie, a użytkownikom biletów 90-dniowych w portfelu pozostanie aż 76 zł. Komunikacja to właściwa alternatywa, na podstawie biletów ZTM można przecież podróżować szybko i sprawnie. I to wszystkimi środkami transportu – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Szczegółowe zmiany w cenach biletów obowiązujących w 1. i 2. strefie:

  • 30-dniowy imienny normalny - stara cena 210 zł / nowa cena 180 zł
  • 30-dniowy bilet warszawiaka - stara cena 196 zł / nowa cena 166 zł
  • 90-dniowy imienny normalny - stara cena 536 zł / nowa cena 460 zł
  • 90-dniowy bilet warszawiaka - stara cena 482 zł / nowa cena 406 zł

W sprzedaży mają pojawić się także nowe rodzaje biletów. Miasto planuje wrócić do biletów trzydniowych – koszt jednego w normalnej cenie dla 1. strefy będzie wynosił 36 złotych. Dla 2. strefy – 57 złotych.

Taryfa zostanie uzupełniona o zupełnie nowy bilet grupowy przeznaczony dla 10 osób w cenie 22 złotych. Ma być to spore ułatwienie dla szkolnych wycieczek i ich opiekunów, którzy musieli dotychczas kasować bardzo dużą ilość biletów.

Pojawi się również tzw. bilet konferencyjny. Skorzystają z niego osoby przyjeżdżające do Warszawy z okazji spotkań lub specjalnych konferencji. Bilety będą kodowane na specjalnych Warszawskich Kartach Miejskich lub będą dostępne w innej formie uzgodnionej z organizatorem.

Ostateczną decyzję o wprowadzeniu powyższych zmian podejmą radni m.st. Warszawy. Zmiany wejdą w życie od 1 czerwca.

Przypomnijmy też, że władze Warszawy zatwierdziły już pomysł darmowej komunikacji dla uczniów warszawskich podstawówek oraz gimnazjów. Dzieci i młodzież będą podróżowały komunikacją miejską bezpłatnie od 1 września 2017 roku.