Mieszkanie Plus: jak wynająć, kto dostanie, komu się należy, cena za wynajem? [INFORMATOR]

i

Autor: fot. EskaINFO.pl Mieszkanie Plus: jak wynająć, kto dostanie, komu się należy, cena za wynajem? [INFORMATOR]

Mieszkanie Plus: jak wynająć, kto dostanie, komu się należy, ceny za wynajem? [INFORMATOR]

2018-03-28 9:00

Mieszkanie Plus to nowy rządowy program, który ma ułatwić Polakom tańszy wynajem mieszkań. Jakie są warunki? Ile będzie kosztować wynajem? Sprawdźcie.

 

Mieszkanie Plus - będą dopłaty do czynszu?

Pojawił się projekt ustawy powiązanej z programem Mieszkanie Plus. Chodzi o pomysł, aby najemcy tego typu mieszkań, jeśli spełniają określone warunki (przede wszystkim dochodowe), mogli uzyskać dopłatę do czynszu. Projekt ustawy można znaleźć tutaj. Jest tam m.in. informacja o tym, że dopłaty do czynszu w programie Mieszkanie Plus mogłyby zostać udzielone, jeśli średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego nie przekraczałby 60 proc. (w przypadku gospodarstw jednoosobowych) lub 60 proc. (plus dodatkowe 30 punktów proc. na każdą kolejną osobę w gospodarstwie wieloosobowym) ogłaszanego przez GUS przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Dopłaty byłyby przyznawane na okres do 9 lat, jednak po 3 i po 6 roku miałyby stopniowo maleć.

Wysokość czynszu

Mieszkanie Plus - będą dopłaty do czynszu?Serwis superbiz.se.pl informuje o maksymalnych wysokościach za m kw. w programie Mieszkanie Plus w różnych miastach zarówno bez dojścia do własności, jak z dojściem do własności. Przykładowo w Warszawie będzie to odpowiednio 13,43 zł oraz 19,18 zł. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Przykładowa ankieta kwalifikacyjna

W wielu miejscach w Polsce trwa już budowa mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Specjalną ankietę kwalifikacyjną opublikował na swojej stronie Zakład Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej (formularz znajdziecie tutaj). Oprócz podstawowych danych osobowych trzeba tam wpisać m.in. informacje o swojej sytuacji rodzinnej czy dochodach.

Mieszkanie Plus w Warszawie

W lipcu Poczta Polska oraz BGK Nieruchomości podpisały umowę inwestycyjną. Na dwóch działkach w dzielnicy Wola w Warszawie powstanie 1100 mieszkań pod wynajem w ramach programu Mieszkanie Plus.

Warto dodać, że w tej chwili w budowie w całej Polsce jest ponad 1200 mieszkań, m.in. w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Gdyni, Pruszkowie oraz Wałbrzychu. W przygotowaniu jest do budowy jest kolejne 10 tys. lokali.

Kiedy zapisy na mieszkania?

Pierwsze zapisy na mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus rozpoczną się - najprawdopodobniej - w połowie tego roku, lub nieco później.

W Jarocinie najszybciej?

Niewykluczone, że mieszkańcy Jarocina będą pierwszymi, którzy skorzystają z programu Mieszkanie Plus. jako pierwsi w Polsce dostaną klucze do mieszkań z rządowego programu „Mieszkanie plus”. - Wyposażenie spółki, która będzie realizowała budowę 400 mieszkań w gminie Jarocin, w grunty i pierwsze środki finansowe to już ostatni, "formalny" etap programu. Oznacza to, że spółka jest gotowa do rozpoczęcia prac budowlanych - pisze na Facebooku Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. Duża część mieszkań miałaby być włączona do programu Mieszkanie Plus.


Coraz więcej samorządów w programie Mieszkanie Plus

Podczas zorganizowanej 25 stycznia debaty pt. „Mieszkanie Plus i jego wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny kraju” można się było dowiedzieć m.in., że dotychczas BGK Nieruchomości podpisał 57 porozumień i listów intencyjnych z samorządami, które są zainteresowane tak inwestycją. - Na zgłoszonych terenach obejmujących ok. 180 ha może powstać ok. 15 tys. mieszkań - czytamy.

Mieszkanie Plus - umowa z podwykonawcami podpisana

W Białej Podlaskiej (przy ul. Jana Kazimierza) ruszy wkrótce budowa pierwszych w Polsce budynków, które posłużą do wynajmu mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. W początkowym etapie mają powstać 3 budynki, w których łącznie zamieszka 180 rodzin. Tego samego dnia do programu Mieszkanie Plus dołączyło Opole. Na wytypowanej wstępnie działce mogą pojawić się budynki z ok. 353 mieszkaniami. - BGK Nieruchomości S.A. dysponuje ponad 180 ha wstępnie wytypowanych gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Szacuje się, że może na nich powstać łącznie około 15 tys. mieszkań w 57 gminach - informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.


Narodowy Program Mieszkaniowy w szczegółach

Osoby zainteresowane bardziej dokładnymi informacjami związanymi m.in. programem Mieszkanie+ powinny zajrzeć do specjalnego, 92-stronicowego dokumentu udostępnionego przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, prezentującego Narodowy Program Mieszkaniowy. Dokument w formacie PDF (1,64 MB) jest dostępny do pobrania tutaj.

LOTERIA PARAGONOWA: nagrody, zasady, rejestracja, jak wziąć udział? [PORADNIK]


Premier Beata Szydło podpisała 12 października pierwsze listy intencyjne na budowę tych tanich lokali na wynajem - na początek m.in. w Katowicach, Tychach, Gliwicach czy Chorzowie. Gminy mają przekazać na ten cel swoje grunty. 

Płaca minimalna 2017: Ile na rękę, netto, za godzinę? [NAJNIŻSZA KRAJOWA]


Posłuchajcie reporterki Eski, Karoliny Olszewskiej:


W ramach programu Mieszkanie Plus powstanie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. To do niego Skarb Państwa będzie przekazywał grunty pod przyszłe, tańsze mieszkania.

Mieszkanie Plus: dla kogo?

Z programu Mieszkanie Plus miałyby skorzystać osoby bądź rodziny, które nie mogą dostać mieszkania komunalnego, a ich zarobki są za małe, aby móc pozwolić sobie na wynajem lokum na rynku komercyjnym. Z programu skorzystają też osoby, które nie mogą dostać kredytu hipotecznego

Nie będzie granicy wieku dla osób starających się o mieszkanie. Jednak ze względu na prawdopodobne kolejki, na początek preferowane będą rodziny wielodzietne, pod uwagę będą też brane dochody - ale te kryteria (określane na zasadzie punktacji) mają wpływać tylko na okres oczekiwania na mieszkanie, a nie na sam fakt możliwości wynajmu takiego lokum. Program Mieszkanie+ będzie powszechny i dostępny w każdym regionie Polski.

Z ciekawostek na temat programu Mieszkanie Plus warto jeszcze dodać (o czym informuje BGK Nieruchomości S.A.), że w lokalu takim będzie można prowadzić osobistą działalność gospodarczą (jeden z członków rodziny). Z kolei, jeśli kto chciałby zaingerować w układ przestrzenny mieszkania - nie będzie miał takiej możliwości. Nie będzie mógł dokonywać przeróbek.

Jakie będą ceny wynajmu?

Średnia cena wynajmu lokum w programie Mieszkanie Plus, w zależności od lokalizacji, ma wynosić od 10 do 20 zł za metr kwadratowy (na miesiąc). To oznacza, że za wynajęcie 45 metrowego mieszkania zapłacimy maksymalnie ok. 900 zł miesięcznie. Jeśli będziemy za takie mieszkanie płacić regularnie przez okres 30 lat, to po tym okresie staniemy się właścicielem lokum.


Co ciekawe, w sytuacji gdy np. po 5 czy 10 latach wynajmu stracimy pracę i nie będziemy mogli opłacać czynszu, to wtedy pieniądze gromadzone przez poprzednie lata na subkoncie - na wykup mieszkania - będą uruchomione na bieżące opłaty czynszu. Wydłuży to co prawda drogę do przejęcia mieszkania na własność, ale dzięki temu osoba wynajmująca nie będzie musiała opuszczać lokum i zyska czas na znalezienie nowej pracy.

Zajrzyjcie na muratordom.pl oraz urzadzamy.pl!

Projekt zakłada też m.in. koszt budowy nie większy niż ok. 3000 zł za mkw. Wszystko dzięki temu, że mieszkania byłyby budowane na gruntach należących do Skarbu Państwa.

Jak wynająć mieszkanie?

Tutaj brakuje jeszcze informacji. Zapewne poznamy je wkrótce, kiedy rząd przedstawi bardziej szczegółowe założenia programu Mieszkanie Plus. Będziemy ten wątek aktualizować.

Kiedy ruszy program Mieszkanie Plus?

Według planów rządu program Mieszkanie Plus ma zacząć działać w drugiej połowie 2017 roku. Wtedy też miałby się rozpocząć nabór chętnych na wynajem mieszkań. Z kolei inwestycje mieszkaniowe miałyby się rozpocząć z początkiem 2018 roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE