Szpital covidowy

i

Autor: Adam Guz / KPRM

MON ogłosił świetną wiadomość! Tymczasowy szpital wojskowy na lotnisku Chopina jest już gotowy do przyjęcia pacjentów!

2021-03-10 16:23

Wojskowa Służba Zdrowia intensywnie wspiera cywilną opiekę zdrowotną w czasie epidemii. Zaangażowanych jest 14 szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Ponad 1/3 bazy łóżkowej w wojskowych placówkach medycznych funkcjonuje w ramach opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. W środę Ministerstwo Obrony Narodowej wydało oficjalny komunikat dotyczący wielkiego otwarcia kolejnej placówki. Tymczasowy szpital wojskowy w bazie lotniczej na warszawskim Okęciu gotowy do przyjęcia pacjentów

Rusza I moduł placówki, w którym przygotowano 56 łóżek z możliwością zwiększenia do 250. Gotowych jest 30 łóżek respiratorowych i 26 w oddziale internistycznym. Opiekę medyczną zapewni wykwalifikowany personel wojskowy, a także studenci wydziału wojskowo-lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Szpital, w bazie lotniczej na warszawskim Okęciu, jest filią Wojskowego Instytutu Medycznego – jednego z najlepszych szpitali w kraju. Jest wyposażony w pełne zaplecze diagnostyczne ( tomograf, RTG, etc.). Szpital powstał według koncepcji wypracowanych podczas misji polskich lekarzy wojskowych we włoskim Bergamo oraz w Armii Stanów Zjednoczonych. Wśród personelu medycznego znajdą się także doświadczeni lekarze z warszawskiego szpitala przy ul. Szaserów.

Gigantyczne kolejki przed Szpitalem Południowym w Warszawie

23 lutego uruchomiono szpital modułowy na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego przy Szaserów, który ma w dyspozycji 60 stanowisk umożliwiających intensywną terapię oddechową, wyposażonych w respiratory i kardiomonitory wraz z pełną infrastrukturą diagnostyczną i logistyczną. Szpital jest zaopatrzony w najnowocześniejszy sprzęt i przyjmuje zakażonych pacjentów w różnym stanie zdrowia. W razie potrzeby można go przystosować do przyjęcia 120 pacjentów, a także przenieść w inne miejsce.

Wojsko Polskie wspiera blisko 600 szpitali, 100 stacji sanitarno-epidemicznych, a także pobiera blisko tysiące wymazów dziennie. Żołnierze wspomagają również program szczepień w całym kraju.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki