Szpital Południowy otwarty

i

Autor: URZĄD M.ST. WARSZAWY Szpital Południowy otwarty

Nowy szpital w Warszawie. Południowy w poniedziałek przyjmie pierwszych pacjentów

2021-02-11 14:10

Szpital Południowy na Ursynowie jest gotowy. Pierwsi pacjenci pojawią się tam w poniedziałek. Na razie placówka będzie leczyć zakażonych COVID-19. Po zakończeniu pandemii koronawirusa ten nowy miejski szpital zacznie służyć mieszkańcom Warszawy.

To miał być wielki dzień. Stołeczni urzędnicy mieli pochwalić się nowym szpitalem, pierwszą od lat tak wielką inwestycją, kończona nieco w pośpiechu na polecenie wojewody. Szpital Południowy został jednak otwarty bez dziennikarzy, bez fleszy. Konferencja była planowana na 10 lutego, ale została odwołana ze względu na protest mediów. Prezydent Rafał Trzaskowski pojawił się jednak w szpitalu i spotkał z gotową do pracy załogą.

Pierwsi pacjenci będą przyjmowani w Szpitalu Południowym od 15 lutego.

- Ta inwestycja była wyczekiwana przez mieszkańców południowych dzielnic miasta - Ursynowa i Wilanowa - oraz sąsiadujących z Warszawą miejscowości. Koncepcja wybudowania szpitala właśnie w tym miejscu powstała blisko dekadę temu dzięki inicjatywie prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dziękuję jej za to – podkreślił prezydent Rafał Trzaskowski.

Od 25 stycznia działa tam już punkt szczepień. Ale resztę gmachu trzeba było dokończyć.

Sama budowa rozpoczęła się w grudniu 2016 r. i miała trwać do połowy 2021. Inwestycję udało się zakończyć szybciej dzięki… epidemii. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zgodził się, by Południowy przyjmował pacjentów z covid-19. Wyposażanie szpitala musiało więc przyspieszyć. W odróżnieniu od szpitala covidowego na Stadionie Narodowym, Południowy będzie przyjmował także pacjentów w cięższym stanie, wymagających najbardziej intensywnej opieki. Czeka w nim na chorych 300 łóżek. - Koszt budowy poniesiony przez miasto to ponad 370 mln zł. Wojewoda mazowiecki przekazał ponad 22 mln zł na przyspieszenie prac i zakup części wyposażenia – wylicza prezydent Trzaskowski.

Kiedy minie epidemia koronawirusa, w Południowym uruchomione zostaną m.in. oddziały ginekologiczno–położniczy, chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii ogólnej i interna z pododdziałem kardiologicznym.

TAK WYGLĄDAŁY KOLEJKI CHĘTNYCH DO SZCZEPIEŃ PRZED SZPITALEM POŁUDNIOWYM:

Gigantyczne kolejki przed Szpitalem Południowym w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają