Afera z przejęciem dzieła

Muzeum nie dostanie "Rzeczywistości". Obraz Jacka Malczewskiego pozostaje w domu aukcyjnym

2022-12-05 17:12

„Rzeczywistość” Jacka Maleczewskiego pozostanie w domu aukcyjnym Desa Unicum. Prokuratura zdecydowała, że na czas prowadzonego śledztwa obraz zostanie w miejscu, gdzie miał trafić na aukcję. Trwa dochodzenie dotyczące pochodzenia dzieła po tym, jak ministerstwo kultury zgłosiło, że mogło dojść do nielegalnego wywiezienia obrazu z kraju w latach 50. XX wieku.

„Rzeczywistość” – obraz mistrza symbolizmu Jacka Malczewskiego – miał na początku grudnia trafić na aukcję. Licytacja stanęła jednak pod znakiem zapytania, bo w domu aukcyjnym przy ul. Pięknej zjawiły się policja i prokuratura. Służby dwukrotnie chciały przewieźć dzieło do Muzeum Narodowego, które zostało przez śledczych wyznaczone jako zaufana instytucja, na czas prowadzonego postępowania, które ma rozstrzygnąć do kogo należy obraz. Za każdym razem pracownicy domu aukcyjnego skutecznie to uniemożliwiały. Prokuratura przeanalizowała więc jeszcze raz wszystkie dowody i w międzyczasie odebrała od domu aukcyjnego i nabywcy obrazu niezbędne deklaracje. - Postanowiliśmy o kontynuowaniu powierzenia obrazu domowi aukcyjnemu Desa Unicum – przekazała rzeczniczka prokuratury okręgowej Aleksandra Skrzyzniarz. Śledztwo w sprawie zatem będzie kontynuowane, jednak obraz pozostanie na ścianie budynku przy ul. Pięknej.

Sonda
Ile razy w roku odwiedzasz jakieś muzeum?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany