Nabór do przedszkoli 2018 w Warszawie. REKRUTACJA, TERMINY

i

Autor: Pixabay.com/ponce_photography Nabór do przedszkoli 2018 w Warszawie. REKRUTACJA, TERMINY

Nabór do przedszkoli 2018 w Warszawie. REKRUTACJA, TERMINY

2018-01-30 14:19

Nabór do przedszkoli w Warszawie wkrótce się rozpocznie. Twoje dziecko ukończyło już dwa i pół roku? Koniecznie zajrzyjcie tutaj.

Nabór do przedszkoli 2018

Od zeszłego roku prawo do miejsca w przedszkolu przysługuje wszystkim trzylatkom, czterolatkom i pięciolatkom. Oczywiście rodzice muszą chcieć żeby ich dziecko do przedszkola uczęszczało. Wszystkie sześciolatki obejmuje obowiązek przedszkolny. Jakie są kryteria?

W placówkach państwowych obowiązują dodatkowe kryteria ustawowe, które sprawiają, że niektóre dzieci szybciej dostaną się do przedszkola. Są to:

- dzieci z rodziny wielodzietnej,
- dzieci z niepełnosprawnością,
- dzieci, których rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
- dzieci, które wychowuje tylko jeden z rodziców,
- dzieci, które wychowują się w rodzinie zastępczej.

Mając to na uwadze, warto wiedzieć, że o przyjęciu do przedszkola nie decyduje kolejność zgłoszeń. Jeśli po pierwszym etapie rekrutacji zostaną wolne miejsca, gmina może przeprowadzić rekrutację uzupełniającą. Na tym etapie decyduje dany samorząd, kluczowe może być na przykład: miejsce zamieszkania, zatrudnienie rodziców, rodzeństwo w tym samym przedszkolu lub kryterium dochodowe.

Budżet partycypacyjny 2018: TOP 10 pomysłów, które cię zaskoczą! [PRZEGLĄD]

Co z dziećmi, które już chodziły do przedszkola?

W takim wypadku rodzice muszą jedynie złożyć deklarację o kontynuowaniu edukacji w wybranej placówce.

Rekrutacja do przedszkoli w Warszawie - harmonogram

Rekrutacja rusza w tym roku 2 marca. Jeśli chcemy uzyskać bieżące informacje, najlepiej będzie sprawdzić stronę urzędu miasta (albo gminy). Na stronie znajdują się lista przedszkoli, które uczestniczą w rekrutacji, a także informacje o liczbie pozostałych wolnych miejsc i sposobie rekrutacji. Rodzice mają prawo ubiegać się o miejsce w kilku wybranych placówkach, zaznaczając preferencje. Mimo to, wniosek składamy tylko raz - w przedszkolu pierwszego wyboru. W Warszawie funkcjonuje elektroniczny system rejestracji.

Włączenie się w rekrutację do przedszkola musi nastąpić pomiędzy datą rozpoczęcia etapu składania wniosków o przyjęcie, a datą zakończenia tego etapu, jednak: data i godzina wprowadzenia danych dziecka do systemu informatycznego, data i godzina wydrukowania wniosku, data i godzina złożenia wniosku w przedszkolu/szkole, data i godzina zatwierdzenia wniosku, nie mają wpływu na kolejność przyjęć dzieci.

Jak złożyć wniosek o przyjęcie do przedszkola?

Podczas wypełniania formularza należy wskazać wybrane przedszkola. Istotna jest kolejność. Pierwsze zaznaczone przedszkole będzie właśnie przedszkolem pierwszego wyboru. Po zakończeniu rejestracji należy pobrać wniosek, który następnie należy wydrukować i zanieść do przedszkola pierwszego wyboru. Wraz z wnioskiem może być konieczne złożenie dodatkowych dokumentów, jeśli:

- dziecko jest z rodziny wielodzietnej: oświadczenie o wielodzietności rodziny (piszemy je samodzielnie),
- w rodzinie jest osoba z niepełnosprawnością: orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność lub orzeczenie o niepełnosprawności, lub o stopniu niepełnosprawności,
- jesteś samotnym rodzicem: prawomocny wyrok sądu rodzinnego (który stwierdza rozwód albo separację) albo akt zgonu rodzica, oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka.

Eko-ranking dzielnic Warszawy. Gdzie najlepiej mieszkać?

Wyniki naboru do przedszkoli

Tu, podobnie jak w przypadku rozpoczęcia rekrutacji, o terminie naboru do przedszkola decyduje gmina. Zwykle dzieje się to w maju. Określonego dnia w poszczególnych przedszkolach pojawi się lista przyjętych dzieci. W przypadku Warszawy, jeśli dziecko było zgłoszone przez internet, na profilu będzie możliwe sprawdzenie statusu wniosku. Jeśli dziecko znajdzie się na liście przyjętych, pozostaje tylko potwierdzić zgłoszenie. Przedszkole może też wymagać dodatkowych dokumentów, wtedy należy je donieść.

Co zrobić, jeśli dziecko nie zostało przyjęte do przedszkola?

Wówczas można wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Jeśli rejestrowaliśmy się internetowo, to rekrutacja uzupełniająca również będzie przebiegać w ten sposób. Jeśli w twojej gminie nie było rejestracji internetowej, sprawdź na stronie urzędu lub gminy gdzie jeszcze są wolne miejsca i kiedy rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca. W przypadku dzieci powyżej trzeciego roku życia gmina musi wskazać przedszkole w obrębie gminy, do którego zostanie przyjęte Twoje dziecko.

Poza tym istnieje także możliwość odwołania. Należy tego dokonać najpóźniej siedem dni od ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola. Składamy wtedy wniosek do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie nieprzyjęcia. Następnie u dyrektora przedszkola składamy odwołanie od decyzji komisji rekrutacyjnej. Jeśli dyrektor też odmówi przyjęcia dziecka do przedszkola, to pozostaje złożenie skargi do sądu administracyjnego.

Opracowano na podstawie informacji Urzędu Miasta Warszawa.

Burmistrz i wiceburmistrz Pułtuska zatrzymani przez CBA

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki