Zmarł Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie

i

Autor: Wojciech Olkuśnik/EAST NEWS

Smutne informacje

Nie żyje dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Zbigniew Wawer miał 66 lat

2022-12-12 22:54

Dotarły do ans smutne wieści. W poniedziałek, 12 grudnia, zmarł dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. „Nie znajduję słów, które mogłyby wyrazić jak wielka to strata. Strata dla kultury, dla nas wszystkich. Wybitny muzealnik, wspaniały ciepły człowiek!” - tymi słowami pożegnał go wicepremier Piotr Gliński.

Nie żyje Zbigniew Wawer

Niezwykle smutne informacje dotarły do nas w poniedziałkowy wieczór. Wieczorem 12 grudnia po długiej i ciężkiej chorobie, jaką był rak trzustki, zmarł Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Miał 66 lat.

Zbigniew Wawer był muzealnikiem i historykiem wojskowości – wybitnym znawcą umundurowania i znaków polskich jednostek z okresu II wojny światowej. Od października 2011 r. był profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej. W latach 2012-2016 dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Zmarł dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Od marca 2017 r. pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a od 2018 r. – był dyrektorem tej instytucji. Był członkiem Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej oraz Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Rad Muzeów przy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum Regionalnym w Kutnie, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.

Zbigniew Wawer był autorem kilkudziesięciu publikacji książkowych, w tym monografii „Monte Cassino” – najpełniejszej polskiej pracy o bitwie, współautorem książki „Wojsko polskie w II wojnie światowej” oraz artykułów naukowych z zakresu historii Polski i wojskowości, a także publikacji popularnonaukowych dla „Rzeczypospolitej”, „Mówią Wieki”, „Poligon” i „Wojsko Polskie – Hachette”.

Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, Medalem Pro Bono Poloniae, fińskim Orderem Białej Róży IV klasy, holenderskim Krzyżem Oficerskim Orderu Oranje-Nassau, Krzyżem Zasługi III klasy Ministerstwa Obrony Estonii, Krzyżem Kawalerskim Orderu Węgierskiego, Krzyżem Uznania Republiki Łotewskiej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki