Aplikacja dla niewidomych studentów

i

Autor: Indoorway Aplikacja dla niewidomych studentów

Nowatorska aplikacja pomoże studiować niepełnosprawnym. Stworzyli ją w 24 godziny!

2018-02-08 11:14

Studenci Politechniki Warszawskiej stworzyli nowatorską aplikację przeznaczoną dla osób z niepełnosprawnością wzrokową. Nawiguje ona głosem pomiędzy salami wykładowymi jak GPS i jest sterowana za pomocą prostych gestów.

Nowatorski pomysł studentów z Warszawy i Krakowa został wyróżniony przez jurorów hackathonu Campus App Challenge. Teraz laureaci rozwijają oprogramowanie pod okiem profesjonalistów, a ich plany obejmują ponad 40 wdrożeń na polskich uczelniach oraz podjęcie współpracy ze szkołami za granicą.

Podczas 24-godzinnego hackathonu odbywającego się na Politechnice Warszawskiej Łukasz Ławniczak, Jakub Kmiotek, Szymon Stankiewicz, Tomasz Urbaszek oraz Miron Marczuk stworzyli prototyp aplikacji, który jest nie tylko zaawansowana technicznie, lecz także rozwiązuje realne problemy ich własnych uczelni. Zwycięski zespół zaprezentował model zaawansowanego,
wewnątrzbudynkowego GPS, który dzięki asystentowi głosowemu oraz intuicyjnemu sterowaniu poprowadzi osoby niewidome po wielopiętrowych gmachach uczelni.

– Liczba niepełnosprawnych studentów w Polsce rośnie, jednak nadal daleko nam w tej kwestii do standardów europejskich. Słabe dostosowanie obiektów akademickich do ich potrzeb
niepełnosprawnych często staje na przeszkodzie do ich pełnej samodzielności. Zauważyliśmy, że. o ile przy projektowaniu nowych gmachów wzięto pod uwagę wymagania osób niepełnosprawnych ruchowo, to nie uwzględniono w nich sygnalizacji czy oznakowania dla osób z niepełnosprawnością wzrokową, przez co do poruszanie się po uczelni staje dodatkowym wyzwaniem – mówi Tomasz Urbaszek, współtwórca Indoor Available. – Stworzona przez nas aplikacja, Indoor Available, automatycznie pobiera dane z systemu USOS,
dzięki czemu zna indywidualny plan zajęć każdego z użytkowników, a także na bieżąco informuje o ewentualnej zmianie sali lub odwołaniu zajęć – dodaje.

Zwycięska drużyna podkreśla jednak, że z Indoor Available może korzystać każdy student, który ma problem ze zlokalizowaniem danego miejsca na wydziale. Jak tłumaczą jurorzy Campus App Challenge, to właśnie wszechstronność i prostota aplikacji –zarówno w kontekście jej wdrożenia na uczelni, jak i użytkowania – zdecydowała o przyznaniu zespołowi pierwszej nagrody. Oprócz nagród rzeczowych zwycięzcy hackathonu dostali także możliwość rozwijania swojej aplikacji w ramach grupy Daftcode, pod okiem doświadczonych programistów i managerów. Dzięki temu ich aplikacja ma szansę zaistnieć na uczelniach w całej Polsce i nie tylko.

CZYTAJ TEŻ: Firma z Warszawy startuje z aplikacją zwalczającą bezsenność

CZYTAJ TEŻ: Aplikacja mObywatel. Jak pobrać, jak zainstalować? Jakie są możliwości? [PORADNIK]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki