Nowe oznaczenia i tłok w metrze Świętokrzyska

i

Autor: Marek Zieliński / Super Express Nowe oznaczenia i tłok w metrze Świętokrzyska

Naklejkami walczą z tłokiem

Nowe oznaczenia na stacji metro Świętokrzyska. Nikt z nich nie korzysta, w łączniku dalej jest tłok

2022-11-17 16:10

Urzędnicy starają się opanować sytuację na stacji metro Świętokrzyska. W połowie listopada pisaliśmy o nowym pomyśle. Na stacji, w której krzyżują się obie nitki podziemnej kolejki ppjawiły się nowe oznaczenia. Miały wyprowadzać podróżnych na antresolę nad peronami, żeby odciążyć korytarz łączący perony linii M1 i M2. Okazuje się jednak, że z oznaczeń nikt nie korzysta a ludzie dalej tłoczą się w ciasnym przejściu.

Metro Świętokrzyska. Tłumy w łączniku

O sprawie tłoku w merze informowaliśmy na łamach „Super Expressu” w październiku. W godzinach szczytu w korytarzu łączącym obie linie panuje ścisk, ludzie popychają się, a przejście 50 metrów trwa wieczność. W związku z tym pojawiło się pytanie o bezpieczeństwo pasażerów przesiadających się pod skrzyżowaniem ulicy Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, z łącznika korzystają dziennie tłumy podróżnych. - W dniu 16 listopada było to 60 tys. osób w obu kierunkach – informuje Tomasz Kunert z ZTM.

Urzędnicy przyznają, że problem jest poważny. Żeby mu zaradzić postanowili tak oznaczyć drogę naklejkami, żeby zachęcić ludzi do korzystania z przejścia nad peronami. - Wprowadziliśmy oznaczenia poziome i otworzyliśmy 3 z 5 bramek prowadzących do metra – powiedziała rzeczniczka ratusza Monika Beuth.

Okazuje się jednak, że siła przyzwyczajenia wygrywa i ludzie dalej korzystają z połączenia na poziomie peronu, a nie tego na górze. - Oczywiście będziemy teraz obserwowali, czy zmienią się przyzwyczajenia pasażerów odnośnie drogi przejścia pomiędzy stacjami Świętokrzyska M1 oraz M2. W przypadku, gdy natężenie ruchu w przejściu na poziomie peronów nadal będzie duże, podjęte zostaną kolejne działania mające usprawnić przesiadanie się na stacji Świętokrzyska – mówi urzędniczka.

Sonda
Czy boisz się jeździć metrem?
Nasi Partnerzy polecają