Pijani kierowcy na drogach Kalisza i powiatu kaliskiego

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

ZNOWU ZMIANY

Nowy kodeks karny od 1 października. Zaostrzenie kar dla kierowców. Bezwzględne pozbawienie wolności za to powszechne przestępstwo!

2023-09-29 18:28

Od najbliższej niedzieli, 1 października, w życie wchodzi nowelizacja kodeksu karnego. Szykują się gigantyczne zmiany dla kierowców. Większość z was z prawem jazdy może być jednak spokojna, najbardziej oberwą pijani. Będą mogli trafić za kratki na dłużej! Jakie dokładnie zmiany nas czekają? Przeczytajcie!

Kolejne zmiany w kodeksie karnym. Najbardziej oberwą pijani kierowcy!

Jak możemy zauważyć w danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji, tylko przez pierwsze półrocze 2023 roku policjanci zatrzymali prawie 50 tysięcy nietrzeźwych kierowców. To właśnie oni stanowią największe zagrożenie na drogach. Od 1 października osoby, które wejdą do auta na promilach, mogą się już szykować na długie odsiadki!

Po reformie kodeksu karnego za jazdę pod wpływem alkoholu na recydywistów będzie czekała jedynie kara pozbawienia wolności, a nie tak, jak to było do tej pory: grzywna lub ograniczenie wolności. Jeżeli kierowca będzie pijany lub odurzony i spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelny, będzie u grozić kara pozbawienia wolności od 5 do 16 lat. 

Bezkarne pozostaną również tłumaczenia kierowców: "wypiłem po wypadku, bo byłem zdenerwowany". Takie zachowania nie będą już akceptowalne. Koniec także z tolerancją wobec kierowców, którzy uciekali z miejsc wypadków. Wobec nich będą wyciągane sankcje takie, jak wobec pijanych

Warto też wspomnieć, że 14 marca 2024 roku wejdą w życie nowe przepisy zakładające konfiskatę pojazdów pijanym kierowcom. Jeżeli ktoś będzie kierował auto i wydmucha co najmniej 1,5 promila, auto zostanie mu zabrane. Jeżeli spowoduje wypadek, straci pojazd, kiedy wydmucha co najmniej 1 promil. 

Sonda
Czy sędziowie są zbyt łaskawi dla pijanych kierowców?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki