Olbrzymie utrudnienia na kolei. Pasażerowie będą wściekli tuż przed świętami

i

Autor: Marcin Smulczynski/Super Express

Totalny chaos

Olbrzymie utrudnienia na kolei. Pasażerowie będą wściekli tuż przed świętami

2022-12-19 6:05

W poniedziałek, 19 grudnia zamknięty zostanie jeden tor na podmiejskiej linii średnicowej, a utrudnienia z tym związane dotkną wszystkich przewoźników. Pasażerów korzystających z połączeń kolejowych czekają gigantyczne utrudnienia. Większość pociągów nie będzie jeździła pomiędzy Warszawą Wschodnią a Warszawą Zachodnią. I to tuż przed świętami!

Armagedon na podmiejskiej linii średnicowej

Zamknięcie jednego toru na podmiejskiej linii średnicowej będzie olbrzymim problemem dla podróżnych. Większość pociągów zakończy swój bieg na stacji Warszawa Wschodnia i Zachodnia. Ogromne utrudnienia potrwają aż trzy tygodnie i zakończą się 8 stycznia. Zmiany w rozkładach zaplanowali wszyscy przewoźnicy.

"W tych dniach wszystkie pociągi w obu kierunkach będą kursowały wyłącznie po jednym torze – tym po którym normalnie prowadzony jest ruch w kierunku wschodnim" - poinformowała Szybka Kolei Miejska.

Pociągi linii S1 będą kursowały wyłącznie na odcinku Otwock – Warszawa Stadion. Uruchomiona zostanie linia S10 kursująca w relacji Pruszków – Warszawa Główna. W tych dniach, na linii S1 do i z Otwocka pojedzie 39 par pociągów, natomiast na linii S10 z Warszawy w kierunku Pruszkowa pojedzie 19 pociągów, a z Pruszkowa w kierunku Warszawy – 18 pociągów.

Połowa pociągów linii S2 kursować będzie w pełnej relacji. Pozostała część zostanie skierowana na kursy skrócone na trasie Warszawa Lotnisko Chopina – Warszawa Zachodnia. Uruchomiona zostanie linia S20 kursująca w relacji Warszawa Wschodnia – Sulejówek Miłosna. Na całej trasie przejazdu pociągów linii S2 z Sulejówka Miłosny do Lotniska Chopina pojedzie 17 par pociągów z częstotliwością co około 60 minut. Pozostałe połączenia linii S2 będą realizowane na skróconej trasie Lotnisko Chopina – Warszawa Zachodnia. Na odcinku Lotnisko Chopina – Warszawa Zachodnia oraz Warszawa Wschodnia – Sulejówek Miłosna połączenia SKM będą realizowane przez cały dzień z częstotliwością co około 30 minut.

"Przez linię średnicową będą kursowały 4 pociągi w każdym kierunku w ciągu godziny (1 pociąg SKM i 3 pociągi KM). Będą one kursować co 3-4 min przez 10 min, po których nastąpi ok. 50 min przerwy" - poinformowały Koleje Mazowieckie.

Dla przykładu: w poniedziałek, 19 grudnia, pociąg ze stacji Warszawa Śródmieście do stacji Warszawa Stadion Narodowy odjedzie o godz. 15:16, 15:19, 15:23 i 15:26, a następny dopiero o 16:16.

Z kierunku wschodniego większość pociągów zakończy bieg na stacji Warszawa Wschodnia. Dotyczy to linii R7 Dęblin–Warszawa, gdzie pociągi zakończą bieg na stacji Warszawa Stadion lub Warszawa Wschodnia oraz linii R2 Łuków–Warszawa - pociągi zakończą bieg na stacji Warszawa Centralna lub Warszawa Wschodnia. Część pociągów przejedzie przez linię średnicową.

"Od stacji Warszawa Wschodnia pasażerowie będą mogli kontynuować przejazdy pociągami dalekobieżnymi, a także środkami komunikacji miejskiej, w tym metrem i wybranymi liniami autobusowymi i tramwajowymi na określonych odcinkach" - przekazały KM.

Z kierunku zachodniego, większość połączeń zostanie skrócona do stacji Warszawa Zachodnia, Warszawa Główna lub Warszawa Gdańska. Część pociągów linii R1 Skierniewice – Warszawa przejedzie przez podmiejską lub dalekobieżną linię średnicową, pozostałe będą kursować w relacji skróconej do stacji Warszawa Główna, Warszawa Zachodnia, Warszawa Gdańska lub Warszawa Włochy (połączenia późnowieczorne). Na linii R3 Łowicz – Warszawa część pociągów przejedzie przez linię średnicową podmiejską lub dalekobieżną, pozostałe będą kursowały w relacji skróconej do Warszawy Głównej, Warszawy Gdańskiej lub Warszawy Włochy (połączenia późnowieczorne). Z kolei część pociągów linii R8 Skarżysko Kamienna – Warszawa przejedzie przez linię średnicową, pozostałe będą kursowały w relacji skróconej do stacji Piaseczno, Warszawa Rakowiec, Warszawa Aleje Jerozolimskie lub Warszawa Zachodnia.

Sonda
Podróżujesz pociągami?

Wzajemne honorowanie biletów

Aby ułatwić pasażerom podróżowanie w tych trudnych tygodniach, przewoźnicy wprowadzili wzajemne honorowanie biletów. "W związku z przebudową Dworca Warszawa Zachodnia i znacznymi utrudnieniami w korzystaniu ze środków publicznego transportu zbiorowego w obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego, w celu zminimalizowania uciążliwości pasażerom Kolei Mazowieckich, od 19 grudnia 2022 r. do 8 stycznia 2023 r. na odcinku Grodzisk Maz. Radońska – W-wa Śródmieście WKD w pociągach WKD honorowane będą wszystkie bilety (wydane do/z odpowiednich stacji) ważne na przejazdy pociągami Kolei Mazowieckich" - poinformowała Warszawska Kolei Dojazdowa.

W pociągach KM w obu kierunkach honorowane będą wszystkie rodzaje biletów ZTM (z uwzględnieniem stref biletowych) oraz uprawnienia do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów (z zachowaniem zasad obowiązujących w pociągach przyspieszonych. Dotyczy to: linii lotniskowych RL, na odcinku Legionowo – Warszawa Centralna oraz pociągów na odcinku Legionowo – Warszawa Zachodnia peron 9 (przez Warszawę Gdańską), na odcinku Warszawa Zachodnia – Pruszków, na odcinku Warszawa Gdańska – Pruszków, na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Służewiec, na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Główna, na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia, na odcinku Warszawa Wschodnia – Sulejówek Miłosna oraz na odcinku Warszawa Wschodnia – Otwock.

Podczas utrudnień na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia (w obu kierunkach) w pociągach PKP IC honorowane będą wszystkie bilety ZTM. "Honorowanie obowiązuje w pociągach PKP Intercity w klasie 2 w wagonach z miejscami do siedzenia, przejazdy bez rezerwacji miejsc, z wyjątkiem osób, które będą jechały z rowerami (przewóz roweru odbywa się zgodnie z Regulaminem przewozu pociągami PKP Intercity – po pobraniu rezerwacji i zakupie biletu na przewóz roweru), przewóz rzeczy i zwierząt odbywa się w ramach posiadanego biletu na warunkach określonych w Regulaminie przewozu pociągami PKP Intercity".

"Pasażerowie z biletami "kartonikowymi" ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, są obowiązani do ich skasowania przez trwałe napisanie na ich odwrocie daty i godziny rozpoczęcia przejazdu w formacie 24-godzinnym, czyli np. 20.12. godz. 06.55, a posiadacze biletów zakodowanych na warszawskiej karcie miejskiej muszą je uprzednio aktywować w pojeździe komunikacji miejskiej lub bramce metra. Można to także zrobić u kierownika pociągu niezwłocznie po wejściu pierwszymi drzwiami i zgłoszeniu takiej potrzeby" - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Z kolei ZTM honorować będzie w pojazdach komunikacji miejskiej wszystkie rodzaje biletów KM do odpowiednich stacji (strefowe, okresowe oraz sieciowe) w obu kierunkach. W pociągach SKM: linii S1 na odcinku Pruszków – Otwock, linii S2 na odcinku Sulejówek Miłosna – Warszawa Lotnisko Chopina, linii S3 na odcinku Legionowo – Warszawa Zachodnia peron 9. W metrze M1 na odcinku Metro Dworzec Gdański – Metro Centrum oraz M2 na odcinku Dworzec Wileński – Młynów (przesiadka na pociągi na linii obwodowej). W autobusach: linii 127 na odcinku PKP Włochy – Centrum, linii 136 na odcinku PKP Wola (Wolska) – rondo Zesłańców Syberyjskich, linii 167 na odcinku PKP Wola (Kasprzaka) – rondo Zesłańców Syberyjskich, linii 177 na odcinku PKP Ursus Północny – Lazurowa, linii 178 na odcinku PKP Wola (Kasprzaka) – rondo Zesłańców Syberyjskich, linii 184 na odcinku PKP Wola (Kasprzaka) – Dworzec Zachodni, linii 186 na odcinku PKP Wola (Wolska) – rondo Zesłańców Syberyjskich, linii 187 na odcinku Dworzec Zachodni – Ursus Niedźwiadek, linii 189 na odcinku Ciepłownia Wola – PKP Włochy, linii 220 na odcinku PKP Ursus Północny – Lazurowa, linii 414 na odcinku PKP Wola (Wolska) – rondo Zesłańców Syberyjskich, linii 523 na odcinku PKP Wola (Wolska) – Dworzec Zachodni, linii 194, 517, 713, 716, 717 i 817 na całej trasie przejazdu oraz linii N43 na odcinku PKP Wola (Wolska) – rondo Zesłańców Syberyjskich.

W tramwajach i autobusach w ciągu Ciepłownia Wola – Cm. Wolski – Wolska – Okopowa – Towarowa – Aleje Jerozolimskie – Centrum oraz w ciągu ulic Dworzec Wschodni (Kijowska) – Aleja Zieleniecka – Rondo Waszyngtona – Centrum, a także w linii 28 na odcinku Dworzec Gdański – Dworzec Wschodni (Kijowska) i linii 102, 146, 147, 202 na odcinku Dworzec Wschodni (Lubelska) – Metro Stadion Narodowy, linii 175 na odcinku Foksal – Lotnisko Chopina, linii 189 na odcinku PKP Włochy – PKP Służewiec i linii 401 na odcinku PKP Ursus – PKP Służewiec.

Stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego honorować będzie w pojazdach komunikacji miejskiej ważne bilety PKP IC w obu kierunkach w pociągach SKM na odcinku Dworzec Gdański – Dworzec Zachodni, w metrze na linii M1 na odcinku Dworzec Gdański – Centrum, w autobusach: linii 157 na odcinku Dworzec Gdański – Plac Zawiszy oraz w tramwajach: linii 1 na odcinku Dworzec Gdański – Plac Zawiszy, linii 15 na odcinku Dworzec Gdański – Centrum, linii 28 na odcinku Dworzec Gdański – Dworzec Wschodni (Kijowska).

Honorowane będą ważne bilety wydane na przejazdy pociągami PKP IC: jednorazowe wydane od i do stacji Warszawa Gdańska, odcinkowe wydane od i do stacji w Warszawie, sieciowe UUT, Karty Intercity, Multiprzejazd i Multiprzejazd Max, Interrail, Eurail, bilety na przewóz rzeczy, roweru lub psa wydane do biletów, o których mowa powyżej.