ARMAGEDON POGODOWY

Ostry atak zimy w Warszawie. Nawet 15 cm śniegu. Zima znów zaskoczy drogowców?

2023-11-18 12:15

To będzie totalny armagedon pogodowy. Możemy zapomnieć o słonecznych chwilach i ciepłych momentach. Już od piątku (17 listopada) rozpocznie się zmasowany atak białego puchu, który pokryje warszawskie ulice. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej twierdzi, że śniegu w najbliższy weekend spadnie aż 15 centymetrów.

Warszawa. Pierwsze opady śniegu w stolicy. Spadnie go nawet 15 cm! Prognoza pogody w dniu 17.11.2023

Prawdopodobieństwo na to, że w stolicy pojawią się opady śniegu wynosi nawet 80 procent! Według wstępnych prognoz spadnie go nawet od 10 do 15 centymetrów. To jednak nie wszystko, piątek będzie dopiero początkiem, a zimowa pogoda na dobre rozszaleje się w najbliższy weekend – 18 i 19 listopada.

Średnia temperatura będzie utrzymywać się w okolicach od 0 do 1 stopni Celsjusza w dzień i spadnie do nawet -5 stopni w środku nocy. To nie będą najlepsze dni na spacer, jeżeli nie chcecie przemarznąć!

Jak udało nam się dowiedzieć, miasto jest już przygotowane na taki scenariusz. Włodarze przygotowali ponad 400 pługów i posypywarek do obsługi 3200 kilometrów stołecznych ulic. – Priorytetem w sezonie zimowym jest dla nas sprawne, dynamiczne działanie, adekwatne do warunków pogodowych, a także stan nawierzchni dróg i chodników – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor warszawskiego Zarządu Oczyszczania Miasta.

Aby ograniczać wpływ niekorzystnych zjawisk meteorologicznych na funkcjonowanie miasta, konieczna jest nasza intensywna praca. To bardzo odpowiedzialne zadanie, które ma wpływ na bezpieczeństwo każdego mieszkańca, działanie komunikacji miejskiej i ruch drogowy. W sezonie zimowym całodobowo podejmujemy szereg działań, które – jeśli jest taka potrzeba – prowadzą do rozpoczęcia akcji zabezpieczania nawierzchni przed śliskością czy odśnieżania. O czym na bieżąco informujemy różnymi kanałami komunikacji – dodaje Tadeusz Jaszczołt.

Za odśnieżanie około 1700 km ulic gminnych oraz 1,5 mln mkw. terenów dla pieszych odpowiadają stołeczne dzielnice.

Ostrzeżenia meteorologiczne na najbliższy weekend. Kiedy spadnie śnieg w Warszawie? Pogoda w Warszawie, 17 listopada 2023 roku

Według informacji przekazywanych przez IMGW, w centrum i na wschodzie Polski prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 10 cm do 15 cm.

W jaki sposób powstaje śnieg?

Wydawałoby się, że odpowiedź jest oczywista: to zamarznięta woda. Nie jest to jednak prawdą. Jak podaje „National Geographic”, „płatek śniegu powstaje, gdy przechłodzona para wodna w chmurze zamienia się bezpośrednio w lód, z pominięciem stanu ciekłego (czyli wody właśnie). Taki proces nazywa się resublimacją. By zaszła, musi być nie tylko zimno, ale również wilgotno”.

By doszło do powstania śniegu potrzebne jest jeszcze coś. W chmurze unoszą się również różnego rodzaju drobiny: kurz, płytki kwiatowe lub inne ciała stałe wystarczająco lekkie, by szybować ponad ziemią. Fizycy nazywają je jądrami kondensacji i to właśnie od nich rozpoczyna się powstawanie śniegu.

Jądra to rusztowania, do którego przyczepiają się zamarznięte cząstki wody. Do nich zaś przyczepiają się kolejne i kolejne, i kolejne. Tak tworzy się śnieżny płatek.

Sonda
Czy chcesz śnieg w święta Bożego Narodzenia?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany