Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Mazowsza. Meteorolodzy biją na alarm

i

Autor: Shutterstock Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Mazowsza. Meteorolodzy biją na alarm

Będzie niebezpiecznie

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Mazowsza. Meteorolodzy biją na alarm

2022-12-02 18:35

Prognoza pogody dla Mazowsza nie napawa optymizmem. Na jezdniach i chodnikach znów zrobi się niebezpiecznie. Meteorolodzy ostrzegają przed marznącymi opadami powodującymi gołoledź. Ostrzeżenie pierwszego stopnia wdane przez IMGW będzie obowiązywało przez kilka najbliższych dni. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie lekceważyć alertów.

IMGW ostrzega przed gołoledzią

Meteorolodzy nie pozostawiają złudzeń. Przez pogodę znów zrobi się niebezpiecznie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią. Alerty pierwszego stopnia przed marznącymi opadami deszczu objęły niemal całą Polskę, w tym Mazowsze. Wyjątek stanowi północna część kraju.

Alert pierwszego stopnia w Warszawie

W Warszawie, podobnie jak w pozostałych powiatach Mazowsza, obowiązuje alert pierwszego stopnia przed marznącymi opadami, które mogą przerodzić się w niebezpieczną gołoledź.

"IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o opadach marznących. Obserwowane i prognozowane są słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem, lokalnie marznącej mżawki, później również marznącego deszczu powodujące gołoledź. Strefa opadów będzie przemieszczać się z południowego wschodu na północ i północny zachód" - informuje Warszawa 19115.

Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów marznących w Warszawie wynosi 80 proc. Ostrzeżenie IMGW obowiązuje od godz. 9:15 w piątek, 2 grudnia, do godz. 11 w sobotę, 3 grudnia.

Niestety, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie pozostawia złudzeń. Taka pogoda utrzyma się również przez kolejne dni. Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Warszawy dla Mazowsza, w tym Warszawy, przed marznącymi opadami będzie obowiązywało również od sobotniego ranka (3 grudnia) do poniedziałkowych godzin porannych (5 grudnia), a także od wtorku (6 grudnia) do środowego ranka (7 grudnia).

Dlaczego gołoledź jest niebezpieczna?

Gołoledź to cienka warstwa lodu, która tworzy się, gdy deszcz lub mżawka, padają podczas minusowej temperatury. Spadająca na podłoże ciecz zamarza, stając się zjawiskiem bardzo groźnym dla użytkowników dróg i chodników. Wystarczy chwila, by stracić równowagę i przewrócić się na oblodzonym chodniku, czy też wpaść w poślizg na pokrytej cienką warstwą lodu jezdni. Skutki wypadku mogą być opłakane. Warto więc dla własnego bezpieczeństwa wziąć sobie ostrzeżenia IMGW do serca.

Sonda
Gołoledź jest gorsza niż śnieżyca. Zgadzasz się z tym?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany