Pilny apel do Rafała Trzaskowskiego! Spółdzielnie mieszkaniowe nie chcą nowej uchwały śmieciowej

i

Autor: BEATA GÓRKA/SUPER EXPRESS Pilny apel do Rafała Trzaskowskiego! Spółdzielnie mieszkaniowe nie chcą nowej uchwały śmieciowej

Pilny apel do Rafała Trzaskowskiego! Spółdzielnie mieszkaniowe nie chcą nowej uchwały śmieciowej

2021-12-15 9:42

Warszawskie spółdzielnie mieszkaniowe alarmują: uchwała śmieciowa jest niesprawiedliwa! Kilkanaście spółdzielni zwróciło się z apelem do prezydenta Rafała Trzaskowskiego z prośbą o osobiste pochylenie się nad problemem. Według nich, nowe przepisy uderzą w najbiedniejszych. Uchwała wchodzi w życie w życie od 1 stycznia.

Uchwałę w sprawie nowego systemu naliczania opłat za odpady radni przyjęli 18 listopada. Od tamtej pory kilka razy zrzeszeni mieszkańcy apelowali o modyfikację przepisów. Teraz spółdzielcy wystosowali pismo do wojewody mazowieckiego z prośbą o unieważnienie i wstrzymanie uchwały. - W naszej ocenie nowa metoda ustalania opłat oraz przyjęte stawki opłat wprowadzone przez Radę spowodują, że ciężar finansowy za gospodarowanie odpadami komunalnymi spadnie głównie na ludzi mniej i średnio zamożnych – biją na alarm spółdzielnie. Zauważają też skokowy wzrost pobierania opłat. Właściciel mieszkania 30 m zapłaci 52 zł miesięcznie, ale już o 1 m większego 7 zł.

W zamian proponują miastu rozważenie innego pomysłu. Zmodyfikowanie przyjętej metody w ten sposób, żeby dla lokali mieszkalnych stawka za metr kwadratowy wynosiła 1,30 zł/m2, zaś minimalna opłata ustalona byłaby na poziomie ok. 20 zł, a maksymalna - na poziomie 130 zł. Według nich to dużo bardziej sprawiedliwa metoda.

Miasto dopłaci do śmieci. Radni uchwalili program pomocowy dla samotnych i najmniej zarabiających

Uchwała śmieciowa

Przyjęta uchwała wprowadza opłaty od metrażu. Określono pięć stawek opłat. Dla mieszkań o powierzchni do 30 mkw. opłata będzie wynosić 52 zł; od 30,01 do 40 mkw. – 77 zł; od 40,01 do 60 mkw. – 88 zł; od 60,01 do 80 mkw. – 94 zł, a dla gospodarstw powyżej 80 mkw. – 99 zł. Warszawiacy mieszkający w domu jednorodzinnym zapłacą ryczałtową stawkę w wysokości 107 złotych. Właściciele kompostujący bioodpady zapłacą 9 złotych mniej.

Za domek letniskowy lub inną nieruchomość wykorzystywaną na cele rekreacyjno-wypoczynkowe warszawiacy zapłacą zryczałtowaną stawkę w wysokości 181,90 zł za rok. Właściciel nieruchomości, który nie selekcjonuje śmieci, zapłaci dwukrotność opłaty. Obecne przepisy wiążą opłaty za śmieci ze zużyciem wody. Przedtem obowiązywała opłata ryczałtowa, a jeszcze wcześniej - opłata uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Sonda
Czy Warszawa powinna oddać mieszkańcom opłaty za śmieci?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany