Nowe opłaty za śmieci w Warszawie 2022. Sprawdź, ile zyskasz lub stracisz

2021-11-27 8:15
Mieszkańcy wściekli na śmieciowe opłaty
Autor: Paweł Dąbrowski Mieszkańcy wściekli na śmieciowe opłaty

W ubiegłym tygodniu warszawscy radni zdecydowali o kolejnej zmianie metody naliczania opłat za śmieci. Wszystko wskazuje na to, że od stycznia zapłacimy w zależności od metrażu mieszkania, a nie jak dotychczas - od ilości zużytej wody. Decyzja jeszcze nie weszła w życie, ale już wywołała sporo emocji.

Duże zaniepokojenie wywołała uchwała stołecznych radnych, którzy zdecydowali, że od nowego roku opłata za śmieci powiązana będzie z wielkością mieszkania. Zdaniem niektórych jest to szczególnie niesprawiedliwe dla osób mieszkających samotnie na dużym metrażu. Rzeczniczka ratusza tłumaczy jednak, że sposób naliczania opłat musiał zostać zmieniony ze względu na nowelizację ustawy o czystości i porządku. Kolejnym powodem jest pozwanie zeszłorocznej uchwały przez kilka spółdzielni mieszkaniowych. – Udało im się nawet wygrać w sądzie pierwszej instancji. W dodatku bardzo wielu mieszkańców skarżyło się wysokie opłaty bezpośrednio w urzędzie – tłumaczy Monika Beuth-Lutyk.

W jaki sposób właściwie ustalono nowy cennik? - Na jedną osobę w Warszawie przypadają statystycznie 32 m². Koszty funkcjonowania systemu wywozu śmieci w Warszawie na 1 mieszkańca wynoszą 51,35 zł, stąd wysokość stawki dla gospodarstwa o powierzchni 30 m² w wysokości 52 zł - wyjaśnia Beuth-Lutyk. 

- Gdy były opłaty za wodę, płaciłam niespełna 70 zł., teraz będę płacić 88 zł. Jak dalej tak pójdzie będę bez grosza - mówi Maria Cieciurkowska (70 l.)

Zdenerwowani mieszkańcy nie składają broni i pokładają swoje nadzieje we władzach województwa. - Wojewoda zapozna się ze wszystkimi apelami mieszkańców. Już teraz wpływają sygnały, które zostaną zebrane, przeanalizowane i wówczas Konstanty Radziwiłł zajmie stanowisko - mówi Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody.

- To jakiś absurd! Dotychczas płaciłam 65 zł., teraz opłata wzrośnie do 88 zł. Mieszkam sama i nie stać mnie na to - mówi Wanda Zawada (70 l.)

Miasto planuje jednak wprowadzenie programu osłonowego. - Dzięki temu osoby mieszkające na dużych metrażach przy niskich dochodach będą mogły liczyć na obniżkę opłat - mówi Monika Beuth-Lutyk. Na razie nie są jednak znane żadne szczegóły.

Poniżej znajdziecie cennik wywozu śmieci, jaki obowiązywać ma od 1 stycznia 2022 r.

Nowe śmieciarki dla MPO! Super Express był w kabinie kierowcy
Sonda
Jaka jest według Ciebie najbardziej sprawiedliwa metoda naliczania opłat za śmieci
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE