Nowa śmieciowa rewolucja w Warszawie. Więcej zapłacą starsi i samotni

2021-11-16 9:07

Władze Warszawy szykują kolejną rewolucję w opłatach za śmieci. Po tym jak podaliśmy w „Super Expressie” nowy taryfikator opłat za odbiór odpadów, jaki we czwartek (18 listopada) mają uchwalić radni Warszawy, w redakcji rozdzwoniły się telefony. - To niesprawiedliwe! - słyszeliśmy raz po raz w słuchawce głównie od samotnych i starszych warszawiaków. To im – zgodnie z najnowszymi pomysłami ratusza – od stycznia najbardziej wzrosną opłaty za odpady.

Koniec z naliczaniem opłat za śmieci w powiązaniu ze zużyciem wody. Ekipa prezydenta Rafała Trzaskowskiego szykuje kolejną rewolucję w systemie płacenia za odbiór odpadów od mieszkańców. Od 2022 roku opłaty mają być zróżnicowane w zależności od wielkości mieszkania i mają się wahać od 65 zł w mieszkaniach do 30 m kw. - do 102 zł w mieszkaniach powyżej 80 m kw. Mieszkańcy domów jednorodzinnych płaciliby 105 zł niezależnie od metrażu. To wywołało falę oburzenia wśród mieszkańców. - Mam 70-metrowe mieszkanie, mój mąż zmarł. Mam w związku z tym, że mieszkam sama płacić za śmieci prawie sto złotych? - opowiada nam zdenerwowana Katarzyna Kacperska (77 l.) z Mokotowa. - Niedawno słyszałam, żeby oszczędzać wodę. Oszczędzam. Za śmieci mi wychodziło 20 zł. Skąd taka podwyżka?! - pyta poirytowana.

Joanna Gosk (69 l.) mieszkanka Woli, żyje sama w mieszkaniu o powierzchni 31m.kw. Dotychczas za śmieci również płaciła około 20 zł, teraz będzie musiała zapłacić 76zł. - Emerytura 1300 zł, czynsz 500 zł, a teraz jeszcze to... Nie stać mnie nawet na kino! - mówi rozżalona. Co na to radni, którzy w czwartek na sesji mają głosować nad nowym systemem naliczania opłat?

- Nowa metoda też nie będzie sprawiedliwa. Bo dlaczego na przykład 4-osobowa rodzina w domu ma płacić więcej niż ta, co mieszka w bloku? - zastanawia się radny Filip Frąckowiak z PiS.

- Nie ma idealnej metody, która nie budziłaby wątpliwości. Ale ta propozycja ratusza zbliża się do tej najbardziej bezpiecznej z prawnego punktu widzenia – mówi nam Mariusz Frankowski, radny PO.

Wszystko wskazuje na to, że projekt zostanie pojutrze zaakceptowany głosami Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy.

Nowe opłaty mają obowiązywać od 1 stycznia 2022. Sprawdź ile zapłacisz!

Tak zmienią się stawki za odpady:

W mieszkaniu do 30 m kw. - 65 złMieszkania 30,01- 40 m kw. - 76 zł Mieszkania 40,01 - 60 m kw. - 86 zł Mieszkania 60,01 - 80 m kw. - 96 złMieszkania powyżej 80,01 m kw. - 102 złDomy jednorodzinne - 105 zł

Sonda
Jaka jest według Ciebie najbardziej sprawiedliwa metoda naliczania opłat za śmieci
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE