Rafał Trzaskowski

i

Autor: Marcin Wziontek Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski dopiął swego. Radni poparli jego pomysł. Wielkie Polki będą godnie uhonorowane

2021-03-19 15:00

Rafał Trzaskowski przekazał dobrą nowinę. Prezydent Warszawy dopiął swego – podczas czwartkowej sesji radni poparli jego wnioski o wyjątkowe uhonorowanie wybitnych Polek. W związku z tym pasaże przy Pałacu Kultury i Nauki będą nosiły imiona znanych i cenionych kobiet. Nie są to jednak jedyne obiekty na mapie Warszawy, które zyskają nowe patronki.

O tym temacie głośno zrobiło się 8 marca, czyli w Dzień Kobiet. Wówczas Rafał Trzaskowski przedstawił pomysł, by w szczególny sposób uhonorować wyjątkowe warszawianki. Podczas czwartkowej sesji radni podjęli decyzję. Pomysł prezydenta Warszawy będzie zrealizowany!

- Dziękuję radzie za wsparcie tej inicjatywy. Chciałem, by Warszawa doceniła i uhonorowała wybitne artystki i działaczki, tak zasłużone dla historii i kultury naszego kraju. I przybliżyła dokonania tych kobiet naszym mieszkańcom. To ważny gest - dotychczas nazwiska kobiet stanowiły niewielki odsetek nazw, ale już to wspólnie zmieniamy - powiedział Rafał Trzaskowski.

Pod kilku lat Wisława Szymborska jest patronką pasażu prowadzącego od wejścia do stacji metra Centrum do Dworca Centralnego. W czwartek dołączyły do niej inne, wyjątkowe kobiety:

  • poetka i tłumaczka Kazimiera Iłłakowiczówna oraz poetka Zuzanna Ginczanka zostały patronkami pasaży równoległych do pasażu Wisławy Szymborskiej po jego północnej stronie
  • działaczka społeczna, malarka i publicystka Maria Dulębianka została patronką lejki parkowej po południowej stronie ulicy Świętokrzyskiej
  • poetka i dramatopisarka Anna Świrszczyńska oraz poetka i prozaiczka Halina Poświatowska zostały patronkami pasaży prostopadłych do pasażu Wisławy Szymborskiej

To jednak nie wszystkie miejsca w Warszawie, które zyskały wyjątkowe patronki. Podczas czwartkowej sesji z inicjatywy rady i dzielnicy zdecydowano również, że droga na Bemowie pomiędzy ulicami Dywizjonu 303 i Marynin otrzyma nazwę Trzech Lotniczek Polskich, upamiętniając w ten sposób Jadwigę Piłsudską-Jaraczewską, Annę Leską-Daab i Stefanię Wojtulanis-Karpińską, czyli trzy Polki, lotniczki w brytyjskim Air Transport.

ZOBACZ TEŻ: Kraj o Warszawie. No i co w tej Warszawie zrobił ten twój Trzaskowski? A co zrobił twój Kaczyński?

Co więcej, przy ul. Strumykowej powstanie park, który będzie „parkiem Ireny Jarockiej”. Skąd ten pomysł? - Piosenkarka ostatnie lata życia spędziła na warszawskiej Białołęce nieopodal kompleksu leśnego graniczącego z parkiem przy ul. Strumykowej - wyjaśnił ratusz.

Express Biedrzyckiej - Adam Bielan: Nie wińmy rządu za lockdown

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki