Rafał Trzaskowski o pomniku smoleńskim. Zaskakujące słowa prezydenta Warszawy

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express , Krystian Olszewski/Super Express

Kontrowersyjny pomysł

Rafał Trzaskowski o pomniku smoleńskim. Zaskakujące słowa prezydenta Warszawy

2024-02-28 20:54

Pomnik smoleński zniknie z centrum Warszawy? W związku z planowaną odbudową Pałacu Saskiego pojawiła się propozycja, żeby usunąć Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku z placu Piłsudskiego. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odniósł się do tego kontrowersyjnego pomysłu. Jego słowa mogą zaskakiwać. Mówi o kolejnej wojnie. Co miał na myśli?

Rafał Trzaskowski o pomniku smoleńskim. Zaskakujące słowa prezydenta Warszawy

Kwestia przeniesienia pomnika pojawiła się w związku z odbudową Pałacu Saskiego. Prace nadzoruje minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Zapytany o schody smoleńskie przez „Newsweek” powiedział, że nie widzi dla monumentu miejsca na placu. - Nie sądzę, żeby mogły (schody - red.) stać w tym samym miejscu - powiedział Sienkiewicz.

Dzień później głos w sprawie zabrał prezydent Warszawy. Został zapytany o to na antenie stacji TVN24. Jego odpowiedź może dla wielu być zaskakująca. - Jeżeli przy odbudowie Pałacu Saskiego trzeba będzie odrobinę przesunąć pomnik, to OK. Ale jestem przeciwnikiem, żeby ten pomnik zniknął z placu, bo to by wywołało wojnę, nieprawdopodobne emocje, które towarzyszyłyby nam kolejne lata. Nam nie trzeba emocji dotyczących pomników, te pomniki, które są, niech zostaną, zajmijmy się rozwiązywaniem prawdziwych problemów, a nie pogłębianiem rowu, wojny polsko-polskiej, nie jest to nam potrzebne - mówił Rafał Trzaskowski.

- Zabieranie go stamtąd wywołałoby kolejną wojnę, przez kolejne miesiące zajmowalibyśmy się tylko tym, zamiast naprawieniem państwa, to nie jest nam do niczego potrzebne. Nad sercem powinien dominować rozum - podsumował Trzaskowski.

Sonda
Czy budowanie pomników powinno być regulowane i kontrolowane?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany