Czarny dzień w historii

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tak wyglądała Warszawa 41 lat temu

2022-12-13 11:24

Stan wojenny, to traumatyczne wspomnienie wielu warszawiaków. 13 grudnia 1981 r. na ulice Warszawy wyjechały czołgi, a każdego skrzyżowani strzegli uzbrojeni po zęby funkcjonariusze. O północy ZOMO aresztowało nieprzychylnych władzy ludowej działaczy, głównie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zobacz, jak wyglądały ulice Warszawy w ten czarny dzień polskiej historii.

Stan wojenny w Warszawie. Tak wyglądała stolica 41 lat temu

Stan wojenny, to traumatyczne wspomnienie wielu Polaków. 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano zamiast „Teleranka” na ekranach telewizorów pojawił się gen. Wojciech Jaruzelski. Rozbrzmiały słynne słowa: „Obywatelki i obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej! Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią” – powiedział wojskowy. Polacy nie wierzy własnym słowom i uszom. Władze postanowiły użyć przeciw własnym rodakom wojska. Do więzień rafio ponad 10 tys. działaczy antykomunistycznych.

Te dramatyczne wydarzenia zapisały się jako czarna karta w polskiej historii. Już w trakcie pierwszej nocy wszystkie telefony przestały działać, a służby spacyfikowały media i przejęły stacje telewizyjne oraz radiowe. Garstka wojskowych przejęła całkowitą władze w kraju. Po mieście nie można było poruszać się bez specjalnej przepustki, a od godz. 19 rozpoczynała się godzina milicyjna.

Jak wyglądała w tamtych dniach Warszawa? Zdjęcia stolicy z grudnia 1980 r. zobaczysz w poniższej galerii:

Sonda
Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce była słuszna?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany