Ruszył proces byłego komendanta policji. W tle sprawa „hannibala z Żoliborza”

i

Autor: Mateusz Jagielski/East News Ruszył proces byłego komendanta policji. W tle sprawa „hannibala z Żoliborza”

Afera w policji

Ruszył proces byłego komendanta policji. W tle sprawa „hannibala z Żoliborza”

2023-03-19 11:39

W Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa ruszył proces byłego komendanta policji Zbigniewa M. oraz dwóch byłych dyrektorów delegatur CBA. Chodzi o sprawę ujawniania informacji z prowadzonych postępowań. Wypłynąć miały m.in. informacje dotyczące sprawy Kajetana P. zwanego „hannibalem z Żoliborza”.

Były Komendant Główny Policji z zarzutami

W maju 2018 roku CBA zatrzymało byłego Komendanta Głównego Policji Zbigniewa M. Prokuratura Krajowa informowała wówczas, że w okresie od 1 stycznia do 10 lutego 2016 roku, a więc wtedy, gdy sprawował swoją funkcję "ujawnił trzem nieuprawnionym osobom informacje dotyczące zrealizowanych i planowanych do wykonania czynności, które zmierzały do ustalenia okoliczności popełnionych przestępstw". "Ujawniając te informacje, Zbigniew M. działał na szkodę interesu publicznego i narażał na szkodę interes prowadzonych postępowań" - podawała PK.

Prokuratura informowała też, że przekazywane przez Zbigniewa M. informacje obejmowały dwa śledztwa: nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie przeciwko Kajetanowi P. oraz nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Garwolinie przeciwko Luizie K. "Osoby, przeciwko którym toczyły się te postępowania, zostały oskarżone o zabójstwo" - przekazywała prokuratura.

Co więcej, PK podawała, że Zbigniew M. nakłaniał byłych dyrektorów delegatur CBA do przekroczenia uprawnień służbowych i ujawnienia informacji niejawnych związanych z prowadzonymi czynnościami operacyjno-rozpoznawczym.

"Zarzuty ujawnienia informacji niejawnych dotyczących realizowanych czynności operacyjno-rozpoznawczych usłyszał Krzysztof A., który w okresie wskazanym w zarzucie sprawował funkcję Dyrektora Delegatury w Poznaniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Jacek L., który o przekazanych informacjach dowiedział się w czasie pełnienia funkcji Dyrektora Delegatury w Łodzi Centralnego Biura Antykorupcyjnego" - podawała prokuratura.

Zbigniew M. stanął przed sądem

Jak dowiedziała się PAP, w 2021 roku do warszawskiego sądu trafił akt oskarżenia w tej sprawie. 14 lutego 2023 r. w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa ruszył proces byłego komendanta oraz dwóch byłych dyrektorów delegatur CBA. Toczy się on z wyłączeniem jawności.

Na 15 maja sąd wyznaczył drugi termin rozprawy.

Sonda
Jak oceniasz pracę prokuratury w Polsce?