Skandal! W stolicy zatrzymano Rosjan promujących grupę Wagnera. „Mieli otrzymać nawet do 500 tysięcy rubli rosyjskich”

i

Autor: Łukasz Wantuch/FB, Prigozhin Press Service/AP

SPISEK ROSYJSKICH SŁUŻB

Skandal! Służby zatrzymały Rosjan promujących grupę Wagnera. „Mieli otrzymać nawet do 500 tysięcy rubli rosyjskich”

2023-08-14 11:06

Pierwsze informacje o tym szokującym zatrzymaniu przekazał Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji przy pomocy mediów społecznościowych. Poinformował o zidentyfikowaniu dwóch Rosjan, którzy kolportowali materiały propagandowe Grupy Wagnera. Znamy szczegóły akcji.

Warszawa. Rosyjscy propagandyści zatrzymani. Promowali grupę Wagnera

Do zatrzymania Rosjan doszło 11 sierpnia. Aleksiej T. i Andriej G. realizowali działania na rzecz służb specjalnych Rosji w naszym kraju. Przy zatrzymanych zabezpieczono duże ilości materiałów propagandowych oraz nośniki danych. Ustalono również, że zatrzymani na bieżąco kontaktowali się ze swoimi mocodawcami, którzy wysyłali obu zatrzymanym wskazówki dotyczące podejmowanych działań.

Jak słyszymy od prok. Karola Borchólskiego z Prokuratury Krajowej, „mężczyźni posiadali ponad 3 tysiące materiałów propagandowych promujących Grupę Wagnera, które zostały im przekazane w Moskwie. Aleksiej T. i Andriej G. rozkleili łącznie około 200 ulotek we wskazanych im miejscach publicznych na terenie Krakowa i Warszawy. W sumie zlecono im umieszczenie ww. materiałów w kilkuset miejscach publicznych w obu miastach w Polsce. Swoje działania obaj dokumentowali na bieżąco, fotografując miejsca oklejone materiałami propagandowymi. Na podstawie materiału fotograficznego otrzymywali wynagrodzenie od strony rosyjskiej. Za zlecone zadania mieli otrzymać nawet do 500 tysięcy rubli rosyjskich czyli ok. 20 tysięcy złotych. Rosjanie planowali w dniu 12 sierpnia opuścić Polskę”.

Aleksiej T. oraz Andriej G. usłyszeli zarzuty działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom Rzeczypospolitej, udziału w międzynarodowym związku przestępczym o charakterze zbrojnym mającym na celi popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym, prowadzenia zaciągu do zakazanej prawem międzynarodowym służby najemnej oraz propagowania zbrojnych symboli Federacji Rosyjskiej na Ukrainie. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania oraz realną obawę matactwa prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił stanowisko prokurator, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie.

Sonda
Czy Putin pozwoli, by wagnerowcy prowadzili działania prowokacyjne wobec Polski?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany