Spektakularne wydarzenie w Warszawie. Kolorowe balony polecą nad Wisłą

2021-06-04 9:00
Spektakularne wydarzenie w Warszawie. Kolorowe balony polecą nad Wisłą
Autor: Pixabay

Od piątku do niedzieli warszawiacy będą mogli podziwiać niesamowity widok, który nie jest na co dzień obecny w stolicy. Nad miastem pojawi się 25 kolorowych balonów na ogrzane powietrze! Będą one startowały z różnych lokalizacji, m.in. z plaż nad Wisłą i spod Zamku Królewskiego. Z pewnością będzie co oglądać!

Wyjątkowe wydarzenie czeka na mieszkańców Warszawy (i nie tylko!). Od piątku, 4 czerwca, do niedzieli, 6 czerwca, nad Warszawą pojawi się 25 kolorowych balonów na ogrzane powietrze. Warszawiacy będą je mogli podziwiać w ramach wydarzenia II Balonowy Cud nad Wisłą.

NIE PRZEGAP: Mały Fabianek bezwładnie wisiał na linie. 10-latka znaleźli rodzice. Makabra w Dzień Dziecka pod Warszawą

Balony będą startować z różnych lokalizacji m.in. spod Zamku Królewskiego, plaż nad Wisłą, łąki przy Polskim Komitecie Olimpijskim i parków na Mokotowie. Ponieważ starty uzależnione są od siły i kierunku wiatru, informacja, z których dokładnie miejsc wzbiją się w niebo, będzie publikowana tuż przed samym startem na facebookowym wydarzeniu Balonowy Cud nad Wisłą.

Jak poinformował organizator wydarzenia, "balony zależne są od spokojnego wiatru, więc zwyczajowo lata się pół godziny po wschodzie słońca i pół godziny przed zachodem". Właśnie dlatego pierwsze loty odbędą się w piątek około godz. 18. Tego dnia warszawiaków czeka też nie lada atrakcja - Nocna Parada Baloniarzy!

ZOBACZ TEŻ: Ważna akcja tramwajarzy. Ta zmiana może cię zaskoczyć. Trzeba mieć oczy dookoła głowy [ZDJĘCIA]

Około godziny 21 w okolicach Stadionu Narodowego zbierze się konwój złożony z baloniarzy, który wyruszy na stołeczne ulice. Będzie można ich zobaczyć na trasie: aleja Zieleniecka, Aleje Jerozolimskie, plac Zawiszy i ulicą Żwirki i Wigury. Po drodze będą też trzy przystanki - na Moście Poniatowskiego, przy Dworcu Centralnym oraz na ul. Żwirki i Wigury na wysokości Pola Mokotowskiego. To właśnie tam baloniarze odpalą palniki i w niebo buchną słupy ognia.

W sobotę odbędą się dwa loty: poranny około godziny 5 rano i popołudniowy około godziny 18. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i start się uda, będzie można zobaczyć przelot balonów na specjalnym ekranie ustawionym na łące przy Polskim Komitecie Olimpijskim na Żoliborzu.

"Gdy balony odlecą, będzie streaming z lotu, by każdy obecny mógł zobaczyć na żywo, gdzie znajdują się balony, jaki jest widok, a komentarz zapewni ekspert w tej dziedzinie" - przekazał w komunikacie organizator wydarzenia.

Warto obserwować facebookową stronę wydarzenia. To tam będą podawane aktualne informacje na temat II Balonowego Cudu nad Wisłą. Przypominamy, że pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 2020 roku i upamiętniała stulecie Bitwy Warszawskiej.

Nie każdy wie, że Warszawa jest miastem historycznie związanym z balonami? Pierwszy lot odbył się 10 maja 1789 roku, w obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z ogrodu Foksal wystartował pilotowany przez Francuza Jeana Pierre’a Blancharda balon, który wzniósł się na wysokość 2 kilometrów, a po 45 minutach wylądował w Białołęce. Z kolei przed II wojną światową polscy baloniarze wielokrotnie wygrywali zawody, w tym najbardziej prestiżowy Puchar Gordona Bennetta, który odbył się także na przedwojennym lotnisku na Polach Mokotowskich. Powstał nawet balon o dumnej nazwie "Warszawa".

Policyjni kontrterroryści zatańczyli dla dzieci
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE