Ważna akcja tramwajarzy. Ta zmiana może cię zaskoczyć. Trzeba mieć oczy dookoła głowy [ZDJĘCIA]

2021-06-03 16:10
Tramwaj ma pierwszeństwo - ważna akcja tramwajarzy
Autor: Tramwaje Warszawskie Warszawa: "Tramwaj ma pierwszeństwo" - ważna akcja tramwajarzy

Od 1 czerwca weszły w życie nowe przepisy kodeksu drogowego. Piesi wchodzący na pasy mają pierwszeństwo przed pojazdami. Jest tylko jeden wyjątek – na przejściu przez torowisko w dalszym ciągu to tramwaj ma pierwszeństwo. Tramwaje Warszawskie rozpoczęły akcję informacyjną.

- Rozpoczęliśmy akcję dodatkowego oznaczania przejść dla pieszych przez tory ostrzegawczymi napisami Tramwaj ma pierwszeństwo z piktogramami – poinformowały we wtorkowym komunikacie Tramwaje Warszawskie.

Napisy ostrzegawcze pojawią się na ponad 100 przejściach przez torowiska tramwajowe. Pierwsze już pojawiły się na placu Zbawiciela. Jak przekazali tramwajarze, "napisy są wykonane farbą, która po upływie kilku tygodni zniknie i jest to podyktowane potrzebą dbania o estetykę miasta".

Warszawscy motorniczowie mają za zadanie zgłaszanie niebezpiecznych sytuacji i monitorowanie sytuacji na przejściach. Dane te pozwolą ocenić, jaki wpływ na bezpieczeństwo pieszych mają nowe przepisy. W zależności od tego, jakie będą wnioski, "zakładamy możliwość powtórzenia akcji albo nawet namalowania napisów ostrzegawczych na stałe" - zaznaczyły Tramwaje Warszawskie.

Zobacz także: Zwłoki Piotra rozkładały się w fotelu. Jest śledztwo w sprawie makabry w mieszkaniu na Bielanach

Dalsza część artykułu znajdzie się pod galerią zdjęć.

Jak informują tramwajarze, już od tygodnia "animacja z informacją o nowych przepisach wyświetlana jest w ponad 300 tramwajach na monitorach LCD". Planują też kolejne akcje informacyjne po wakacjach.

W akcji malowania ostrzegawczych napisów przed przejściami przez torowiska pomagają pracownicy Zarządu Dróg Miejskich.

Sprawdź: Baseny letnie w Strzeniówce. Wodny kompleks jest prawie gotowy. Wiemy, kiedy otwarcie! [ZDJĘCIA]

Pieszy już znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem

Zgodnie ze zmienionymi przepisami pieszy już znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a z kolei pieszy dopiero na nie wchodzący ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju. Podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.

Właściciele wieżowców ratują strażaków. Przekazali sprzęt wart ćwierć miliona
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE