Ale syf!

Miał być Praski Trakt Książęcy, a jest "sralnik". Centrum Pragi-Północ jak wysypisko śmieci

2022-11-18 19:26

Skwerek u zbiegu ul. Targowej i Ząbkowskiej miał być częścią najbardziej reprezentacyjnego miejsca Pragi-Północ. Urzędnicy nazywają je Praskim Traktem Książęcym. Widok jest jednak tak szkaradny, że trudno się na to patrzy. Miejsce wygląda jak wysypisko śmieci zalane szambem. Okoliczni mieszkańcy nazywają je „sralnikiem” i pytają: czy tak ma wyglądać centrum dzielnicy?!

Warszawa. "Sralnik" na Pradze. Mieszkańcy mają dość

Patrząc na ten niewielki skrawek zieleni aż chce się zacytować słowa piosenki Kazika Staszewskiego: „Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy”. Doskonale odnoszą się do miejsca przy ruchliwej, praskiej ulicy. Na skwerku zalegają hałdy pustych butelek i puszek po piwie, fekalia oraz wszelkiej maści śmieci. Sprawę mini wysypiska nagłośniło w mediach społecznościowych stowarzyszenie Dla Pragi. - Tak wygląda w ostatnich dniach tzw. “sralnik” na rogu Ząbkowskiej i Targowej. To okropny wstyd, że tak wygląda centrum naszej dzielnicy, które włodarze lubią opisywać jako "Praski Trakt Książęcy” – napisali miejscy aktywiści.

W czerwcu urzędnicy ogłosili szumnie, że planują dla tego obszaru gruntowne zmiany. Ich częścią ma być m.in. ul. Ząbkowska i Targowa. - Wszystkie fragmenty Praskiego Traktu Książęcego mają być spójne pod względem estetycznym. Cała ulica Ząbkowska ma stać się miejscem spotkań mieszkańców i sąsiadów oraz obfitować w ogródki kawiarniane i miejsca odpoczynku – czytamy w komunikacie. Na razie jednak do „spójności estetycznej” jest zdecydowanie daleko. Dlaczego centrum Pragi wygląda jak z najgorszego koszmaru? - Teren ma prywatnego właściciela i to on odpowiada za porządek. W przypadku, gdy teren jest zanieczyszczony, egzekwowaniem porządku zajmuje się straż miejska - twierdzi Karolina Jakobsche, rzeczniczka urzędu dzielnicy. Strażnicy przyznają, że problem jest im znany. - Miejsce jest pod naszym stałym nadzorem. Średnio raz w tygodniu właściciel je sprząta, jednak jest ono ponownie szybko zaśmiecane przez "stałych bywalców" - tłumaczy Jerzy Jabraszko ze straży miejskiej.

Mieszkańcy Pragi zauważają, że problem brudu i śmieci nie dotyczy tylko tego jednego miejsca. - Proszę zobaczyć, jak wygląda teren przy "Wileniaku" od strony cerkwi Cyryla i Metodego – zauważa Hieronim. Mieszkańcy narzekają też na problemy ze śmieciami na całej ul. Targowej i Kijowskiej. - A jaki sralnik jest np. na rogu Konopackiej i Stalowej na podwórku za kamienicą... Tego nikt nie sprząta. To samo jest przy Wileńskiej 5 lub 7 przy opuszczonej kamienicy. Syf! - pisze zbulwersowany Piotr. Do realizacji wymarzonego "Traktu Książęcego" jest jak widać bardzo daleko.

Sonda
Czy na Pradze jest brudno?