Stali uśmiechnięci na tle zrujnowanej Warszawy. Kim są ludzie z tajemniczej fotografii?

i

Autor: Facebook, Archiwum IPN Stali uśmiechnięci na tle zrujnowanej Warszawy. Kim są ludzie z tajemniczej fotografii?

Stali uśmiechnięci na tle zrujnowanej Warszawy. Kim są ludzie z tajemniczej fotografii?

2021-12-02 15:48

Młodzi, uśmiechnięci, elegancko ubrani. W tle krajobraz zniszczonej Warszawy. Kim byli? Co się z nimi stało po zrobieniu tego zdjęcia? Odpowiedzi na te pytania szuka Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. "Może ktoś z Was rozpozna na nim swojego ojca, dziadka, babcię czy prababcię?" - pyta w mediach społecznościowych Archiwum IPN.

Na opublikowanym przez archiwum IPN zdjęciu Henryka Śmigacza widać dwoje młodych ludzi. Starannie ubrani, radośnie uśmiechający się do obiektywu aparatu. "Ona w jednej ręce trzyma małą torebkę, w drugiej koszyczek, on niesie zwinięty rulon – być może plakat lub szkic… Pozornie wyglądają jak przypadkowi przechodnie zatrzymani przez fotografa podczas spaceru na warszawskiej ulicy. Przeczy temu tło obrazu – stosy ruin za plecami bohaterów zdjęcia…" - czytamy na facebookowym profilu Archiwum IPN.

Kim byli bohaterowie niezwykłej fotografii? Co się z nimi stało? Czy przeżyli wojnę? Jak potoczyły się ich dalsze losy? Na te nurtujące pytania odpowiedzi szuka Archiwum IPN i po raz kolejny zaprasza użytkowników mediów społecznościowych do pomocy w ustaleniu tożsamości ludzi uwiecznionych na zdjęciu.

"Może ktoś z Was rozpozna na nim swojego ojca, dziadka, babcię czy prababcię? Chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o tych młodych ludziach – skąd pochodzili, jak potoczyły się ich dalsze losy? Gdzie i w jakich okolicznościach wykonano zdjęcie?" - czytamy we wpisie.

"Zarówno nam, jak i córce, i wnuczce Henryka Śmigacza, bardzo zależy na przywróceniu imion bohaterom fotografii. (…) Wierzymy w siłę Facebooka, wierzymy, że dzięki Wam tym razem poznamy imiona młodych ludzi z prezentowanej fotografii! Jeżeli wiecie, kogo przedstawia zdjęcie lub gdzie zostało wykonane, napiszcie do nas na adres: [email protected]" - prosi Archiwum IPN.

Sonda
Wywołujecie zdjęcia?
Wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Tak wygląda Fabryka Norblina