TE WYKOPALISKA MROŻĄ KREW. 12 ludzkich szkieletów w dołach śmierci na Pradze! [GALERIA]

2020-09-18 21:00
Szkielety ludzkie na Pradze-Północ
Autor: IPN Szkielety ludzkie na Pradze-Północ

Te wykopaliska są naprawdę niezwykłe pod względem historycznym! Najpierw były dwie mogiły i trzy ludzkie szkielety. Teraz odkopano kolejnych sześć dołów śmierci, a liczba znalezionych tam ofiar wzrosła do 12. Eksperci Instytutu Pamięci Narodowej odkrywają kolejne jamy z ludzkimi szczątkami na terenie dawnego więzienia „Toledo” przy Namysłowskiej.

– Mamy do czynienia z miejscem pochówku porównywalnym z więzieniem przy Rakowieckiej czy Łączką na Powązkach – mówi nam prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, który dowodzi wykopaliskami na Pradze-Północ. Odkryto tam miejsce, w którym grzebano w sposób regularny szczątki więźniów, tuż przy więziennym murze, od wewnętrznej strony „Toledo”. – Nasze odkrycie pokrywa się z relacjami świadków, którzy obserwowali egzekucje z okien pobliskiej pralni – tłumaczy wiceprezes IPN. Czyje szczątki zostały odnalezione? O tym za wcześnie dywagować – być może uda się tym zmarłym przywrócić nazwiska po badaniach genetycznych. Wszystko wskazuje jednak na to, że to byli żołnierze.

O pierwszym etapie wykopalisk na Namysłowskiej i pierwszych odkryciach czytaj TUTAJ

Pracownicy IPN wskazują, że sposób grzebania ciał bezpośrednio w ziemi, bez trumny, i znalezione przy ofiarach przedmioty (np. fragment polskiego munduru i guziki) wskazują, że dokonywano tam tajnych pochówków ofiar zbrodni komunistycznych.

PRZECZYTAJ TAKŻE WYBUCH W MIEJSKIM AUTOBUSIE

 „Toledo” na Namysłowskiej to więzienie Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD istniejące od 1944 do 1956 r. Pracownicy tej placówki uchodzili za wyjątkowo brutalnych. Tam bezpieka przesłuchiwała żołnierzy Armii Krajowej czy Narodowych Sił Zbrojnych.

PRZECZYTAJ TAKŻE PRZEJMUJĄCĄ HISTORIĘ SANITARIUSZKI I ŁĄCZNICZKI w POWSTANIU WARSZAWSKIM, KATOWANEJ PRZEZ BEZPIEKĘ PO WOJNIE

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE