Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

i

Autor: Agnieszka Więcek Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Warszawa w 2021 roku się zmieni! Zobacz co nas czeka

Jak zmieni się Warszawa w 2021 roku? Według deklaracji decydentów – zasadniczo! Główna rewolucja dokona się w samym centrum stolicy, które ma zostać częściowo zabrane kierowcom a oddane pieszym i rowerzystom. Ale to nie jedyne zmiany w stolicy, jakie czekają nas w tym roku. Zobacz GALERIĘ zmian

Główna rewolucja dokona się w samym centrum stolicy, które ma zostać częściowo zabrane kierowcom a oddane pieszym i rowerzystom. Tak będzie wokół ronda Dmowskiego, na pl. Pięciu Rogów czy przy Dworcu Centralnym. Na moście Poniatowskiego już wiosną będą nas „dręczyć” cztery skrzynki fotoradarów, na na moście Łazienkowskim zacznie się gehenna związana z remontem wiaduktów w okolicy Agrykoli – te utrudnienia mają ciągnąć się nawet dwa lata! Zmieni się też krajobraz wokół Pałacu Kultury i Nauki. Z jednej strony na Woli zakończy się budowa najwyższego drapacza chmur w Unii Europejskiej! Z drugiej – na placu Defilad kształtów zacznie nabierać bryła Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To pierwsza inwestycja w historii w tym zaklętym rejonie miasta! Z mniejszych inwestycyjnych nowości – przy Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli zacznie się budowa izby pamięci poświęconej ludności cywilnej pomagającej powstańcom.Na bulwarach nad Wisłą stanie pomnik legendarnego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego i jego zastępcy. Ale to nie koniec zmian w krajobrazie Warszawy...

Rewolucja w centrum

To będzie naprawdę rewolucja. Piesi i rowerzyści przejmą centrum! Jeszcze w tym roku roku wokół ronda Dmowskiego mają powstać naziemne przejścia dla pieszych. Wzdłuż Marszałkowskiej pojawi się droga rowerowa! - Na ukończeniu jest bardzo skomplikowany proces projektowania przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych wokół ronda Dmowskiego. Gdy rozpiszemy przetarg i zaczną się prace, inwestycja powinna być gotowa do końca roku – zapowiada rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski.

Trzaskowski zmienia centrum Warszawy

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Trzaskowski zmienia centrum Warszawy

Zdrożeją opłaty

Niemal każdy miesiąc w pierwszej połowie 2021 roku będzie zabierał więcej z naszych kieszeni! Od 4 styczniu drożeje stawianie auta przy parkometrach, do marca trzeba będzie zapłacić wyższy podatek od nieruchomości, w kwietniu zacznie obowiązywać nowy sposób płacenia za śmieci, uzależniony od zużycia wody. Do tego podrożeje prąd. Bez zmian pozostaną ceny biletów komunikacji miejskiej, opłaty za wodę i ścieki.

Nowy plac

Gruntowny remont przejdzie skrzyżowanie Chmielnej, Brackiej i Szpitalnej. Koniec komunikacji samochodowej w tym miejscu! Plac Pięciu Rogów zostanie przebudowany i oddany pieszym. - Do końca lata powinniśmy przebudować ten plac - deklarują drogowcy.

To czeka Warszawę w 2021 roku!

i

Autor: Paweł Dąbrowski To czeka Warszawę w 2021 roku!

Rok bez nowego metra!

Przyzwyczailiśmy się już do otwierania nowych stacji metra. Ale w 2021 przerwa! To będzie rok budowy końcowych stacji II linii na Targówku i Bemowie: Ulrychowa, Powstańców Śląskich, Kondratowicza, Zacisza i Bródna. - W styczniu powinniśmy zakończyć drążenie tuneli po wschodniej i zachodniej stronie. Jak tylko to nastąpi, przejdziemy do kładzenia torów, doposażania linii i wykańczania stacji – zapowiada Paweł Siedlecki z Warszawskiego Metra. Otwarcie tych stacji przesunęło się dopiero na 2022 rok. To wina epidemii i finansowych kłopotów miasta.

Oddadzą tunel pod Ursynowem

Bez tego tunelu korki po oddaniu kierowcom kawałka Południowej Obwodnicy Warszawy są większe niż przed jego oddaniem. Tylko tunel pod Ursynowem uratuje sytuację. A ten wciąż się buduje. Kierowcy muszą na niego poczekać do połowy roku. - Oddanie do ruchu tunelu planowane jest w drugim kwartale 2021 roku – deklaruje Małgorzata Tarnowska z GDDKiA. Tunel będzie wyposażony w nowoczesne systemy monitoringu oraz wentylacji oraz filtry powietrza, które będą blokowały przedostawanie się spalin na powierzchnię.

To czeka Warszawę w 2021 roku!

i

Autor: GDDKiA To czeka Warszawę w 2021 roku!

Najwyższy wieżowiec dorośnie

Wieżowiec Varso Tower na rogu Chmielnej i alei Jana Pawła II osiągnął już wysokość 230 m. To oznacza, że pod względem wysokości mierzonej do dachu stał się już najwyższym budynkiem w Polsce! Na jego szczycie trwa jeszcze montaż iglicy, która już w 2021 roku zapewni mu docelową wysokość 310 m. Wtedy stanie się najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej! Na 49. i 53. piętrze Varso Tower znajdą się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe. Ten widok jednak będziemy mogli podziwiać dopiero w 2022 roku. Wtedy planowane jest oficjalne otwarcie. Gotowy wieżowiec trzeba bowiem jeszcze wyposażyć

Varso Tower

i

Autor: HB Reawis Wizualizacja wieżowca Varso Tower z iglicą wysokości 80 m

Przybędzie pomników

Nie na 100. a dopiero na 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku w stolicy stanie pomnik upamiętniający to wydarzenie. Monument wyrośnie na pl. na Rozdrożu. W tym roku na bulwarach nad Wisłą pojawi się też pomnik Stefana Starzyńskiego i Juliana Kulskiego.

Starzyński i Kulski - pomnik nad Wisłą

i

Autor: fundacjakulskich.org.pl Starzyński i Kulski - pomnik nad Wisłą

Podzielą Mazowsza

To najbardziej zagadkowa sprawa. Politycy PiS co pewien czas zapowiadają zmiany w podziale administracyjnym województwa i wydzieleniu województwa warszawskiego i okołowarszawskiego, ale konkretów brak. Według naszych informacji prace nad podziałem Mazowsza się toczą i pracuje nad nimi m.in. poseł Marek Suski. W połowie 2021 roku mamy o nich usłyszeć. Raczej nie będzie to wymagało przedterminowych wyborów w stolicy. Mogłoby natomiast zostać powołanych dwóch wojewodów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki