Ciekawe

To pierwszy las Miyawakiego w Warszawie! Dlaczego jest taki wyjątkowy?

2024-04-23 10:35

U podnóża Kopca Powstania Warszawskiego (od strony ul. Bartyckiej) powstał pierwszy w stolicy las Miyawakiego. Wyjątkowy mikrolas tworzy ponad 2 tys. roślin rodzimych gatunków, a sadzili go m.in. mieszkańcy Siekierek. Czym to miejsce wyróżnia się na tle pozostałych lasów w Warszawie i okolicy? Sprawdziliśmy to!

Pierwszy las Miyawakiego w Warszawie

W sobotę, 20 kwietnia, w Warszawie powstało wyjątkowe miejsce. Miejscy ogrodnicy we współpracy z mieszkańcami i przy finansowym wsparciu Polskiego Związku Firm Deweloperskich, posadzili pierwszy w stolicy las Miyawakiego.

- Na powierzchni 450 m2 posadziliśmy ponad 2 tys. roślin, w tym 800 bylin, 1350 drzew i krzewów. Zgodnie z założeniami metody Akiry Miyawakiego, do nasadzeń wybraliśmy tylko rodzime gatunki. Wśród drzew można znaleźć m.in. klony, graby, dzikie jabłonie, wiązy, lipy i jarzęby, a wśród krzewów dominują rośliny wartościowe dla ptaków takie jak derenie, głogi, trzmieliny, jarzęby czy kaliny - przekazał Zarząd Zieleni.

Co to jest las Miyawakiego?

Las Miyawakiego to las sadzony według metody opracowanej przez japońskiego botanika Akirę Miyawakiego (inaczej las kieszonkowy, mikrolas). Jest to sposób na nawet dwukrotnie szybszy wzrost drzew i krzewów niż na plantacjach leśnych, a także ograniczenie zabiegów pielęgnacyjnych - w tym podlewania! Metoda ta zakłada sadzenie drzew i krzewów rodzimych gatunków i odmian zgodnie z siedliskiem na bardzo małej powierzchni i w dużym zagęszczeniu - nawet do siedmiu roślin na metr kwadratowy!

Co więcej, założeniem metody jest także aktywizowanie mieszkańców miast, bo takie lasy są sadzone z ich udziałem. Tak też było i w Warszawie. - Sobotnia akcja miała charakter warsztatowy. Wolontariusze mogli zapoznać się z ideą mikrolasu, a sadzenie odbyło się pod czujnym okiem pracowników naszej jednostki. Podzieleni na grupy, wyposażeni w niezbędny sprzęt ochronny i ogrodniczy mieszkańcy przygotowali sadzonki, posadzili i wyściółkowali nowe nasadzenia. Następnie wzięli udział w spacerze po parku, podczas którego zespół projektowy opowiedział o koncepcji i realizacji ich projektu rewitalizacji parku Akcji „Burza” - wyjaśnił Zarząd Zieleni.

Sonda
Lubisz spacerować po lasach?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki