W szkołach brakuje nauczycieli. Ratusz opublikował zatrważające dane

2019-10-09 14:53 Mateusz Nadworski (mnadworski@grupazpr.pl)
Szkoła
Autor: Urząd m.st. Warszawy Szkoła

Sytuacja jest dramatyczna. W stołecznych placówkach jest wolnych ponad 1700 nauczycielskich etatów! Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie było lepiej. Na chwilę przed zapowiadaną akcją strajkową, ratusz podał oficjalne liczby.

Ponad 1700 nauczycielskich etatów w placówkach pedagogicznych nadal pozostaje wolnych. Ratusz podał zatrważające liczby.

- Ponad 3 tys. nauczycieli pracuje na półtora i więcej etatu, więc gdyby nauczyciele zrezygnowali, powiedzieli, że od dzisiaj pracują tylko na jeden etat, brakowało by nam ponad 5 tys nauczycieli – mówiła w rozmowie z radiem Eska wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska mówi o brakach nauczycieli

Sytuacja jest poważna. U progu nowego roku szkolnego bardzo wielu nauczycielskich etatów nie udało się zapełnić. Najwięcej wakatów, bo prawie tysiąc, jest w szkołach podstawowych. 

- Dawniej było łatwiej znaleźć dobrego nauczyciela. Mogliśmy zatrudniać doświadczonych pedagogów, często na emeryturze. Teraz przez zmęczenie zawodowe, rosnące wymagania, biurokrację i przede wszystkim duży postęp techniki, nie chcą pracować. Szukamy więc wśród młodych, ci nie chcą pracować za 2750 zł brutto. Uważają, że to nieatrakcyjny zawód. W dodatku są mało dyspozycyjni i stawiają duże wymagania – opowiada Tomasz Ziewiec, dyrektor podstawówki przy ul. Grzybowskiej na Woli.

Duże braki są też w przedszkolach. Brakuje prawie 280 przedszkolanek. Szkoły ponadpodstawowe i inne placówki szukają ponad 460 nauczycieli.

15 października nauczyciele rozpoczną w szkołach strajk włoski. Oznacza to, że chociaż lekcje odbędą się normalnie, to pedagodzy nie będą prowadzić żadnych zajęć dodatkowych.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze nosy w Polsce z prezentami od ministra